Volvo samo zaparkuje. Kierowca zbędny

Podjeżdżacie pod główne wejście centrum handlowego, wysiadacie z auta, a ono odjeżdża, szuka miejsca i samodzielnie parkuje. Co Wy na to? Tak może wyglądać niedaleka przyszłość. A wszystko dzięki inżynierom z Volvo

Rekord Guinnessa w parkowaniu pobity | Wideo

Samochody, wyposażone w systemy pomagające w parkowaniu to nic nowego. Rozwiązania te można znaleźć nawet w tańszych modelach. Volvo chce jednak podnieść poprzeczkę. W jaki sposób? Dziś auta potrafią znaleźć na parkingu odpowiednią lukę, ale do wykonania manewru parkowania potrzebują obecności i asysty kierowcy. Inżynierowie szwedzkiej firmy pracują nad systemem, dzięki któremu auta na parkingach będą zupełnie samodzielne.

System będzie współpracował ze specjalną aplikacją instalowaną na smartfonie. Kierowca po dojechaniu do celu wysiądzie z auta, a ono samo odjedzie, znajdzie miejsce do zaparkowania i zaparkuje. Będzie przy tym potrafiło omijać inne samochody oraz pieszych, którzy znajdą się na jego drodze. Po zakończeniu manewru, poinformuje o tym właściciela za pośrednictwem wspomnianej aplikacji. Będzie ona też służyła do przywołania auta. Wezwane odbierze właściciela z miejsca, w którym go zostawił.

Promocja na Volvo XC60 - wyposażenie za 10 tys. zł w prezencie

System jest obecnie testowany na pokładzie Volvo V40. Jak działa, możecie zobaczyć na filmie poniżej. Przedstawiciele szwedzkiej firmy nie potrafią powiedzieć, kiedy rozwiązanie to trafi do seryjnie produkowanych aut. Pierwsze jego elementy będzie można ponoć znaleźć w nowej generacji modelu XC90. Auto ma zadebiutować już w przyszłym roku.

 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.