Jak zaoszczędzić na OC?

Kupno polisy OC na zniżki współwłaściciela wciąż się opłaca. Wpisanie bardziej doświadczonego kierowcy do dowodu rejestracyjnego może przynieść ponad 900 zł oszczędności. Jak to wygląda w poszczególnych miastach?

Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą?

Kierowcy zawsze chętnie szukają sposobów na obniżenie ceny obowiązkowego OC na samochód. Możliwości jest kilka. Towarzystwa ubezpieczeniowe są m.in. skłonne przyznać rabat za kontynuację polisy u danego ubezpieczyciela (nawet do 20 proc., jeśli lojalny kierowca nie powoduje szkód), zaoferować zniżkę dla wybranych grup klientów (np. 7-procentowa zniżka dla rodziców dzieci poniżej 15. roku życia czy 20-procentowa dla rolników) lub wyliczyć niższą składkę za zakup pakietu (np. OC + AC lub OC + ochrona mieszkania).

Zniżki omijają zazwyczaj świeżo upieczonych kierowców, którzy jako niedoświadczeni i statystycznie powodujący najwięcej szkód, z zasady płacą więcej. Dlatego sposobem na tańsze OC jest dla nich dopisanie do dowodu rejestracyjnego np. rodziców i skorzystanie z ich zniżek.

- Metoda na tatę-współwłaściciela rzeczywiście może być skuteczna, o ile ubezpieczyciel uznaje zniżki,  które przez lata jazdy uzbierała wpisana do dowodu rejestracyjnego osoba. Jeśli tak jest, to kupujący swoje pierwsze OC kierowcy w wieku 18-24 lat mogą liczyć nawet na 60 proc. upustu od podstawowej ceny. Trzeba jednak pamiętać, że nie każde towarzystwo zgodzi się na taki rabat - komentuje Przemysław Grabowski, ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia.

Wspólne auto to kilkaset złotych tańsza polisa

Na przeprowadzonej przez CUK Ubezpieczenia symulacji widać, ile może oszczędzić niedoświadczony kierowca, który dzieli samochód z posiadaczem zniżek na komunikacyjne OC. Do wyliczeń wybrano profil 20-latka z Warszawy, który ubezpiecza się po raz pierwszy, prawo jazdy posiada od roku, a jego auto to Škoda Octavia z 2005 r. o mocy 110 KM i pojemności 1,9 l. Współwłaścicielem jest 42-latek z 14-letnim stażem za kierownicą, który od 11 lat opłaca składki OC i nie miał w tym czasie szkód.

Będąc jedynym właścicielem auta, kierowca zapłaci za ubezpieczenie przynajmniej 1701 zł w jednym z towarzystw (w najdroższym wariancie może to być nawet 6494 zł!). Jeśli natomiast w jego dowodzie rejestracyjnym widnieje współwłaściciel, to koszt polisy obniża się do 1119 zł, czyli o 582 zł taniej. Tak jest również w innych miastach, np. w Łodzi różnica wynosi 657 zł, w Gdańsku 732 zł, a w Olsztynie 800 zł. Jednak najwięcej 20-latek oszczędzi we Wrocławiu - 951 zł. Najmniejszą różnicę pomiędzy polisą bez i ze współwłaścicielem zanotowano w Opolu, choć również tutaj jest to kilkaset złotych - 375 zł.

- Kupowanie ubezpieczenia OC często przypomina loterię, bo kierowcy nie zawsze mają pełny obraz tego, co wpływa na cenę ich polisy. Dlatego zakup OC lepiej poprzedzić porównaniem cen u różnych ubezpieczycieli, by mieć pewność, że w wybranym towarzystwie zniżka na współwłaściciela na pewno obowiązuje. Warto pamiętać, że przez niewiedzę w skrajnych przypadkach można przepłacić od kilkuset do nawet paru tysięcy złotych  - stwierdza Przemysław Grabowski.

Wysokość składek ubezpieczeniowych w poszczególnych miastachWysokość składek ubezpieczeniowych w poszczególnych miastach Źródło: Multiagencja CUK Ubezpieczenia

Źródło: Multiagencja CUK Ubezpieczenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.