Aston Martin CC100 Speedster Concept. Happy Birthday Aston!

Aston Martin zapowiadał odsłonę podczas 24 godzinnego wyścigu na Nürburgring wyjątkowego samochodu. Teraz już wiemy, jak wygląda

Za co kochamy angielską motoryzację

Uwielbiam urodziny firm samochodowych. Zawsze z tej okazji powstaje jakiś prawdziwy motoryzacyjny rodzynek. Mało kto w motoryzacji może poszczycić się taką rocznicą jak Aston Martin, który w tym roku obchodzi 100 lat swojego istnienia. Na tą cześć podczas trwającego wyścigu 24 h Nürburgring Brytyjczycy przedstawili koncept o nazwie CC100 Speedster.  Jest to ukłon w stronę słynnego modelu DBR1 i najsłynniejszych sportowych dokonań Astona. To właśnie DBR1 w 1959 roku zaliczył podwójne zwycięstwo w 24 godzinnym maratonie Le Mans. Nigdy później Aston Martin nie odniósł takiego spektakularnego sukcesu.

CC100 powstał w sześć miesięcy w głównej siedzibie firmy w Gaydon. Jak klasyczny samochód wyścigowy CC100 nie posiada przedniej szyby. W trakcie odchudzania karoserii drzwi zredukowano do minimalistycznej formy. Ich dolna część jest całkowicie odkryta, a tuż przed nimi znajduje się ogromny wlot powietrza. Przez środek wnętrza, kierowcę i pasażera odgradza szeroki tunel. Dzięki niemu kierowca i pasażer siedzą praktycznie osobno. Karoseria całkowicie wykonana jest z karbonu. Możemy być dumni bo to auto powstało pod kierownictwem człowieka o polskich korzeniach i szefa stylistycznego Astona, Marka Reichmanna.

Pod długą, przednią maską pracuje 6 litrowy silnik V12. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje nieco ponad 4 sekundy, a prędkość maksymalna została elektronicznie zablokowana przy 290 km/h. Do przeniesienia napędu na tylne koła służy 6 biegowa, sekwencyjna skrzynia biegów. O moc czy inne dane na razie nie pytajcie. nie wszystkie dane techniczne auta zostały zdradzone. Premiera auta odbyła się w szczególny sposób. Na prezentacji pojawił się Aston Martin CC100 Speedster,  którego prowadził sam szef firmy dr. Ulrich Bez, natomiast historycznym modelem DBR1 wjechał na prezentację nikt inny jak Sir Stirling Moss.

Użwany Aston Martin kosztuje w Polsce...

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.