Skoda ostro w dół

Skoda notuje duże spadki sprzedaży w pierwszym kwartale 2013 roku. Jak duże?

Zaskakujące wyniki sprzedaży w marcu. Te samochody sprzedają się najlepiej w Polsce

W marcu br. Skoda sprzedała na świecie 83 800 samochodów. To o 12 proc. mniej niż w ubiegłym roku. Kwartał zamknął się wynikiem 220 400 egzemplarzy, czyli o 9,4 proc. słabszym niż w analogicznym okresie 2012 roku.

Nie tylko globalne wyniki sprzedażowe Skody nie są zadowalające. W Europie spadki wyniosły 7,7 proc. (w marcu) i 8,3 proc. (w pierwszym kwartale). Na największym rynku Starego Kontynentu, czyli w Niemczech, sprzedaż skurczyła się w marcu o 9,8 proc. Są też jednak powody do zadowolenia. W Wielkiej Brytanii wyniki za poprzedni miesiąc poprawiły się aż 21,4 proc. Jeszcze lepiej było w Danii, gdzie Czesi sprzedali w marcu 1 200 samochodów, czyli o 155,4 proc. więcej niż przed rokiem.

Najważniejszym - ze względu na wielkość sprzedaży - rynkiem dla Skody są Chiny. W marcu Czesi sprzedali tam 18 400 auta, czyli o 13,7 proc. mniej niż przed rokiem. Spadek kwartalny nie był już tak dotkliwy i wyniósł 2,5 proc.

Przyczyn spadku popularności czeskich aut można się dopatrywać w premierze nowej generacji Octavii, będącej najpopularniejszym autem Skody na świecie. Klienci, w oczekiwaniu na jej premierę, rezygnowali z zakupów. Niebawem sytuacja powinna powrócić do normy.

>>> Ile trzeba zapłacić za nową Skodę? Oto ceny wszystkich modeli <<<

Spore nadzieje Skoda wiązała ze swoim nowym modelem - Rapidem. Jednak ze względu na złą politykę cenową, auto nie odnosi sukcesów. Pod względem popularności, obecnie jest na piątym miejscu. Jeszcze słabiej wiedzie się najmniejszej Skodzie - Citigo, za którego plecami znajduje się jedynie model Roomster.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.