Czerwone nie są najszybsze, ale białe najmniej palą

Z badań przeprowadzonych przez Environmental Energy Technologies Division w Kaliforni wynika, że białe i srebrne samochody zużywają mniej paliwa niż auta pokryte ciemnym lakierem. Jak to możliwe?

Przed zakupem auta porównaj ceny. Oto najprostszy sposób

Wyniki badań amerykańskich naukowców bywają kontrowersyjne, niewiarygodne albo nie do końca odzwierciedlające rzeczywistość. Jak jest tym razem? Zupełnie inaczej. Dlaczego? Bo badania potwierdziły jedynie to, co wiedzą nawet średnio rozgarnięte przedszkolaki, a ich wyniki nie są aktualne przez cały rok.

Amerykańscy naukowcy doszli do nieprawdopodobnego wniosku, że jasne kolory odbijają promienie słoneczne, czego następstwem jest wolniejsze nagrzewanie się wnętrza jasnego samochodu. Co za tym idzie? A no fakt, że w takim samochodzie klimatyzacja nie musi pracować z taką intensywnością jak w ciemnych samochodach. Na podstawie wyników badań można zatem stwierdzić, że samochody parkowane w cieniu zużywają mniej benzyny.

Mamy jednak złą wiadomość dla właścicieli jasnych samochodów, którzy o oszczędzaniu myślą przez cały rok - zimą i jesienią Wasze auta nie są oszczędniejsze od ciemnych. Latem różnica w zużyciu paliwa wynosi 1,3 proc.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.