Salon Genewa 2013 | Volkswagen Golf GTI

Volkswagen pochwalił się produkcyjną wersją Golfa GTI, zbudowanego na siódmej generacji kompaktu. Po raz pierwszy w historii będzie on dostępny w dwóch wariantach mocy

Najnowszy Golf GTI po raz pierwszy w historii modelu będzie dostępny w dwóch wersjach mocy: seryjnie - 220 KM, z pakietem Performance - 230 KM. Pakiet wprowadza kilka dodatkowych modyfikacji, m.in. mechaniczną blokadą mechanizmu różnicowego. Obie wersje dysponują maksymalnym momentem obrotowym o wartości 350 Nm. 220-konne GTI rozpędza się od 0 do 100 km/h w 6,5 sekundy i osiąga prędkość maksymalną 246 km/h. GTI z pakietem Performance rozpędza się maksymalnie do 250 km/h, a sprint do 100 km/h zajmuje mu 6,4 sekundy.

Jak Golf wypada na tle konkurencji? Cennikowo - nie najlepiej

Oba warianty GTI posiadają system Start-Stop i spełniają normę emisji spalin EU6, która zacznie obowiązywać od 2014 roku. Wyposażone są w 6-biegową przekładnię manualną i zużywają według normy DIN tylko 6 litrów paliwa na 100 km (CO2: 139 g/km). Zużycie paliwa nowego Golfa GTI zmniejszyło się w porównaniu z poprzednikiem o 18 proc. Z opcjonalną, 6-biegową przekładnią DSG Golf GTI zużywa 6,4 l/100 km (emisja CO2: 148 g/km). Do tych wartości nie przywiązywalibyśmy jednak szczególnej wagi - ich osiągnięcie w warunkach drogowych jest zapewne niezwykle trudne (o ile w ogóle możliwe).

Co świadczy o sportowych aspiracjach Golfa GTI? Chociażby tradycyjnie czerwone zaciski hamulców, dwie chromowane końcówki rur wydechowych, sportowe zawieszenie, 17-calowe obręcze GTI Brooklyn z oponami 225/45, poszerzone progi, dyfuzor i przyciemnione tylne światła diodowe

We wnętrzu uwagę zwracają sportowe siedzenia pokryte charakterystyczną tapicerką w kratę, czarna podsufitka i czerwone oświetlenie Ambient. Do tego dochodzą takie elementy wyposażenia jak sportowa, multifunkcyjna kierownica, nowa gałka dźwigni zmiany biegów, specjalne listwy dekoracyjne oraz nakładki na pedały i podparcie lewej nogi ze stali nierdzewnej.

W Polsce nowego Golfa GTI będzie można zamawiać od maja br.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.