Tagaz Aquila

Samochód sportowy dla mas? Czemu nie, rosyjska firma TagAZ rozpoczęła właśnie produkcję czterodrzwiowego modelu Aquila

Jest czerwony jak radziecki sztandar, ale to nie samochód dla ludu pracującego Związku Radzieckiego. Tagaz Aquila to sportowy samochód za rozsądną cenę, porównywalną z nową Ładą. Kierowany jest do młodych Rosjan. Szkoda, że niewielu z nich będzie mogło sobie na niego pozwolić.

Klinowaty kształt i ostre krawędzie przywodzą na myśl stylistykę z lat 70., a z bardziej współczesnych samochodów najbliżej Aquili do... Mazdy 323F? Fakt, że trudno w motoryzacyjnym świecie znaleźć coś podobnego. Ale to może być największa zaleta tego samochodu.

Jednym z podstawowych założeń było zaproponowanie klientowi sportowo wyglądającego auta w rozsądnej cenie. Nie ma mowy zatem o potężnych silnikach i kosmicznych osiągach. Na początek w ofercie jest tylko jeden silnik 1.6 16V o mocy 107 KM, współpracujący z pięciobiegową skrzynią ręczną. Na pokładzie znajduje się ABS, klimatyzacja, dwie poduszki powietrzne, czy radio/CD. Cena to 415 tys. rubli, czyli ok. 43 200 zł. W Polsce za podobną cenę możemy kupić np. podstawową wersję Skody Rapid.

Jeśli Aquila poruszyła Wasze serce mamy smutną wiadomość. Eksport do Unii Europejskiej nie jest przewidziany. Spowodowane jest to koniecznością dostosowania konstrukcji do naszych przepisów z zakresu bezpieczeństwa i emisji spalin. Aquila przeszła co prawda testy zderzeniowe (w Rosji), ale silniki spełniające normę Euro5 są kosztowne. W Rosji obowiązuje nadal norma Euro3.

>>> Łada - niedrogie auto na początek <<<

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.