PSA i GM łączą siły

Poznaliśmy szczegóły współpracy koncernów GM i PSA w zakresie opracowywania nowych modeli. Co Opel będzie miał wspólnego z Peugeotem i Citroenem?

Porozumienie o współpracy pomiędzy GM i PSA zostało ogłoszone w lutym 2012 roku, ale dotąd nie były znane szczegóły umowy. Zostały one ostatecznie dopracowane w grudniu ubiegłego roku, a teraz zostały upublicznione.

Po pierwsze Francuzi udostępnią swoją płytę podłogową, która posłuży do budowy minivana segmentu C marki Opel (kolejna generacja Zafiry), crossovera marki Peugeot (następca 4008) i minivanów segmentu B obu stron (kolejna generacja Opla Merivy i Citroena C3 Picasso). Rozwojem tych ostatnich będzie kierował dział projektowy GM.

Po drugie obydwaj producenci będą wspólnie pracować nad nową platformą dla samochodów segmentu B (Opel Corsa, Citroen C3, następca Peugeota 208). Zostanie ona wykorzystana także w modelach dedykowanych rynkom wschodzącym w Ameryce Południowej i Rosji, które są obecnie priorytetowe dla obydwu koncernów.

Trzeci obszar współpracy dotyczy nowej generacji małych, oszczędnych i mocnych trzycylindrowych silników benzynowych, opartych na linii EB silników benzynowych produkowanych przez PSA.

Obniżenie kosztów produkcji w wymiarze globalnym ma przynieść także współpraca w zakresie zakupów. GM i PSA stworzą nowe struktury zakupowe, którymi będą zarządzać na zmianę w okresach rocznych.

>>> Citroen C3 Picasso - oryginalny, ale praktyczny minivan <<<

Więcej o: