0-300 km/h w 13,63 sekundy!

Myślisz, że Twoje auto jest szybkie? Zobacz, jak Hennessey Venom GT bije rekord Guinnessa w sprincie do 300 km/h

Underground Racing Lamborghini Gallardo TTUnderground Racing Lamborghini Gallardo TT Underground Racing Lamborghini Gallardo TT Złap mnie, jeśli potrafisz!

Gdy ktoś płaci prawie milion dolarów za samochód, ma całkowite prawo wymagać, aby było w nim coś wyjątkowego. Wygląd, wytworność, prestiż, albo... osiągi. Venom GT może i nie jest tak stylowy jak Veyron, ale potrafi pokazać maszynie Bugatti gdzie raki zimują. Przynajmniej na prostej. Ekipa Hennessey właśnie pobiła rekord Guinnessa w sprincie do 300 km/h dla samochodu produkcyjnego.

Próba, w obecności przedstawicieli Księgi Rekordów Guinnessa, przeprowadzona została na lotnisku Ellington w Teksasie. Aby wynik został oficjalnie uznany, Venom GT musiał w czasie godziny wykonać dwa mierzone przejazdy w przeciwnych kierunkach. W pierwszym, z wiatrem "w plecy", auto uzyskało wynik 13 sekund i 18 setnych. W drugiej próbie, pod wiatr, zegar wskazał 14 sekund i 8 setnych. Średnia obu przejazdów to 13 sekund i 63 setne, co oznacza, że w sprincie do prędkości 300 km/h, monstrum Hennessey nie ma sobie równych.

>> Kultowe, zabytkowe Chevrolety Corvette za małe pieniądze <<

Fakt, że Venom GT jest szybki, nie powinien być dla nikogo zaskoczeniem. Zaprojektowane z największą pieczołowitością nadwozie (za bazę posłużył Lotus), pozwala przecinać powietrze precyzyjnie niczym chirurgiczny skalpel, gwarantując jednocześnie stabilność przy większych prędkościach. Centralnie umieszczony silnik powstał na bazie jednostki LS9 znanej z Corvette. Doprawione dwiema turbinami V8 o pojemności 6,2 litra rozwija moc 1261 KM i 1566 Nm maksymalnego momentu obrotowego. W efektywnym wykorzystaniu potencjału pomaga programowalny układ kontroli trakcji, aktywny układ zawieszenia, a za wytracanie prędkości odpowiadają sześciotłoczkowe zaciski hamulcowe i 15-calowe, karbonowo-ceramiczne tarcze.

 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.