Najczęściej kupowane auta w grudniu

Po podsumowaniu rocznym przyszedł czas na szczegółowe zestawienie polskich bestsellerów z grudnia. Jakie modele i marki najczęściej wybierali Polacy w ostatnim miesiącu ubiegłego roku? Oto pierwsza dziesiątka

Rok 2012 to rok spadków. Branża motoryzacyjna mocno to odczuła, a analitycy zapowiadają, że bieżący rok będzie jeszcze gorszy. Dilerzy nie mogą mówić o mocnym finiszu - w grudniu kupiono mniej samochodów niż w listopadzie. To efekt wygasających promocji związanych z wyprzedażą rocznika, jak również oczekiwania na noworoczne oferty specjalne w salonach.

W grudniu 2012 zarejestrowanych zostało tylko 24 707 nowych samochodów. Po raz pierwszy od kilku lat liczba zarejestrowanych pojazdów w grudniu jest niższa niż w listopadzie i to aż o ponad 8 tys. sztuk. Mniejsza liczba dni roboczych w grudniu tylko po części tłumaczy ten bardzo słaby wynik - komentuje Tomasz Latała-Golisz z carmarket.com.pl .

Nie oznacza to wcale, że na liście najpopularniejszych modeli nic się nie działo. Choć prawdziwym hitem było listopadowe zestawienie sprzedaży (zdetronizowanie Octavii przez Astrę po 44 miesiącach dominacji czeskiego kompaktu), to i w grudniu na nudę narzekać nie można. Wyniki z ostatniego miesiąca 2012 roku doskonale pokazują, że akcja promocyjna w salonach Opla była bardzo skuteczna. Dzięki niej na pierwszym miejscu w listopadzie uplasowała się Astra. Corsa, wskoczyła na 3 lokatę. W grudniu tak kolorowo już nie było.

Opel Astra wciąż odczuwa skutki wspomnianej akcji promocyjnej, dzięki czemu nadal znajduje się w czołówce. Wysokie drugie miejsce to również efekt oferowanej - równolegle z Astrą IV - Astry Classic, czyli poprzedniej generacji modelu. Podobną strategię do niedawna przyjmowała Skoda, oferująca Octavię Tour. Jednak i bez niej czeski kompakt zdołał odzyskać pozycję lidera. Wygląda na to, że dominacja Skody została przerwana tylko na chwilę.

W tym miesiącu na szczególne wyróżnienie zasłużył Ford Focus. Jako jeden z nielicznych modeli zanotował wzrosty sprzedaży w porównaniu z listopadem, a do wyprzedzenia trzeciej w zestawieniu Skody Fabii zabrakło mu jedynie 16 sprzedanych egzemplarzy.

>>> Ile trzeba zapłacić za auto, które w grudniu zasłużyło na wyróżnienie? <<<

Oto dziesięć najpopularniejszych modeli w grudniu 2012 roku: 1) Skoda Octavia (796 sprzedanych egzemplarzy) 2) Opel Astra (751 sprzedanych egzemplarzy) 3) Skoda Fabia (640 sprzedanych egzemplarzy) 4) Ford Focus (625 sprzedanych egzemplarzy) 5) Toyota Yaris (500 sprzedanych egzemplarzy) 6) Renault Clio (492 sprzedane egzemplarze) 7) Nissan Qashqai (486 sprzedanych egzemplarzy) 8) Hyundai ix35 (484 sprzedane egzemplarze) 9) Fiat Ducato (456 sprzedanych egzemplarzy) 10) Kia Sportage (441 sprzedanych egzemplarzy)

A oto dzisięć najpopularniejszych marek w Polsce w grudniu 2012 roku: Skoda, Volkswagen, Toyota, Fiat, Opel, Renault, Hyundai, Ford, Peugeot, Kia.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.