W ostatnich latach przyjęło się, że producenci pokazują nowe modele najpierw najważniejszym swoim odbiorcom. Jak pokazuje przykład Forda, Europa spadła na trzecie miejsce za USA i Chinami. A mowa o europejskim modelu, czwartej generacji Mondeo.
Pierwsza generacja Forda Mondeo (1993) została szybko doceniona przez amerykańską część koncernu i rok później na drogach USA pojawiły się bliźniacze Ford Contour i Mercury Mystique. Potem współpraca w zakresie aut klasy średniej się urwała, a Ford USA zrobił własną wersję nazwaną Fusion (2006), która technicznie spokrewniona była z Mazdą 6. W zeszłym roku zadebiutowała nowa generacja, która jest globalnym projektem i trafi do Europy jako Mondeo. Ale nie tak szybko. Najpierw, w maju 2013, nowe Mondeo zadebiutuje w Chinach. Będzie produkowany tam w ramach spółki joint-venture Chang'an-Ford. Naturalny dla Mondeo rynek europejski jest trzeci w kolejce, razem z... resztą świata. Na możliwość kupna czwartej generacji musimy poczekać jeszcze niemal rok.
Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedzi należy szukać w liczbach. Chociaż nowe Mondeo - tak jak poprzednie generacje - będzie dostępny w trzech wersjach nadwoziowych, co jest ewidentnym ukłonem w stronę europejskich upodobań, to trudno ukryć, że sprzedaż nie jest imponująca. W pierwszych 10 miesiącach 2012 roku sprzedano w Europie (22 kraje) 62 200 sztuk Mondeo (brak jeszcze wyników za cały rok). Za to w USA model Fusion (w tym znaczna część poprzedniej generacji) znalazła 241 263 klientów (dane za cały rok 2012). W USA i w Chinach wystarczy jedna wersja nadwoziowa (sedan) i mniejsza paleta silników, a to przekłada się na niższe koszty produkcji.
>>> Ford Mondeo - duże i wygodne auto klasy średniej <<<
Problem Forda jest też struktura sprzedaży. Spora część Mondeo kupowana jest w Europie przez klientów flotowych, indywidualni od kilku lat przesiadają się do crossoverów i minivanów. Jeśli ta tendencja się utrzyma, być może czwarta generacja Mondeo będzie ostatnią oferowaną na Starym Kontynencie.