Załoga Fiata dostanie świąteczne premie

Załoga tyskiej fabryki Fiata porozumiała się z zarządem. Będą zwolnienia, ale wcześniej nagrody świąteczne. Każdy dostanie po 1,9 tys. zł brutto premii. Ponadto restrukturyzacji unikną osoby w wieku przedemerytalnym i samotnie wychowujący dzieci

Tyska fabryka Fiata zatrudnia ponad 4,6 tys. osób. Z powodu zmniejszenia produkcji do marca przyszłego roku pracę ma stracić 1450 osób - o 50 mniej niż początkowo zapowiadano. Pracownicy mają otrzymać odprawy w wysokości od 9 do 18 miesięcznych pensji, w zależności od stażu pracy. Chronieni mają być pracownicy w wieku od 56 lat. Porozumienie w tej sprawie zaakceptowały związki zawodowe działające w fabryce. Średnie wynagrodzenie (w okresie dziewięciu miesięcy tego roku) w spółce Fiat Auto Poland wyniosło ponad 4,3 tys. zł brutto.

Zobacz jak budowaliśmy Fiata 500

Zobacz wideo

To nie był dobry rok dla zakładu w Tychach. Przeniesienie Pandy do Pomigliano d'Arco pod Neapolem, zmniejszenie produkcji z 460 tys. do 350 w 2012 roku, likwidacja trzeciej zmiany, wreszcie zwolnienia grupowe. Przedstawiciele zakładu podkreślają, że wymuszony przez sytuację rynkową plan redukcji załogi nie oznacza jednak pozbawienia pracowników świadczeń, należnych im za dobrą pracę.

Na pierwszy kwartał przyszłego roku Fiat zapowiedział zwolnienie 1450 pracowników. Czwartek był ostatnim w tym roku dniem produkcji w tyskiej fabryce i jednocześnie ostatnim dniem produkcji Pandy Classic. W sumie powstało tu 2,2 mln egzemplarzy tego małego miejskiego auta. Później rozpocznie się przerwa świąteczno-noworoczna, która potrwa do 4 stycznia.

Prognozy na przyszły rok są jeszcze gorsze. Szacuje się, że z fabryki wyjedzie zaledwie 250 tys. nowych aut. Przez 11 miesięcy tego roku w Tychach wyprodukowano 325 tys. 299 aut, z czego 269 tys. 520 to Fiaty i Lancie na eksport, a 4 tys. 708 - sprzedane w Polsce. Dalsze 51 tys. 71 samochodów to Fordy Ka, wytwarzane na tej samej linii montażowej.

Spółka podjęła decyzję o wypłaceniu wszystkim pracownikom Fiat Auto Poland nagrody świątecznej w wysokości 1900 zł brutto - niezależnie od zajmowanego stanowiska. Decyzję te podjęto doceniając wysiłek pracowników w realizację bieżących zadań produkcyjnych - tłumaczy rzecznik spółki Bogusław Cieślar.

W tegorocznej produkcji (do końca listopada) najwięcej było Fiatów 500 (139 tys. 109 aut), Pandy Classic (89 tys. 427) oraz Lancii Ypsilon (45 tys. 692).

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.