Młodzi europejscy kierowcy nie stosują się do ograniczeń prędkości i przepisów ruchu drogowego. Tegoroczne badanie przeprowadzone przez Goodyeara pokazuje, że 73% młodych kierowców przyznaje się do przyspieszania na żółtym świetle, a 14% do przejeżdżania na czerwonym.
Celem badania, które analizowało zachowania 6400 młodych kierowców poniżej 25. roku życia w 16 krajach (w 15 krajach europejskich i w RPA), było poznanie sposobu myślenia młodych kierowców i zdobycie informacji na temat ich zachowań na drodze.
Poprzednie badania dotyczące bezpieczeństwa drogowego wykazały, że młodzi kierowcy z Europy za najmniej ostrożnych uważają swoich rówieśników z Włoch, a za najbardziej uważnych kierowców z Niemiec. Jednak wyniki te nie znajdują odzwierciedlenia w wynikach tegorocznego badania, według której włoscy kierowcy najrzadziej przekraczają dozwoloną prędkość lub źle oceniają prędkość innych pojazdów podczas wyprzedzania. Natomiast najczęściej przepisy związane z sygnalizacją świetlną łamią... niemieccy kierowcy.
Dozwoloną prędkość nieco częściej przekraczają mężczyźni niż kobiety (70% mężczyzn i 62% kobiet). Być może dlatego, że czują się pewniej za kierownicą lub chcą zaimponować innym. Młodzi kierowcy w Polsce, RPA i Rosji przekraczają dozwoloną prędkość częściej, niż kierowcy w innych krajach (w kolejności 81%, 79% i 40%). Najbardziej odpowiedzialnych młodych kierowców można znaleźć w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii, gdzie odsetek wynosi odpowiednio 54% i 40%. Kierowcy w tych krajach są również mniej skłonni do testowania maksymalnej prędkości swoich pojazdów (zaledwie 18% i 19%), co prawdopodobnie można wyjaśnić skuteczną egzekucją prawa i obecnością fotoradarów.
Możliwości swojego pojazdu najczęściej poddają testom Niemcy (53%) i Rosjanie (46%). Nie jest to zaskoczeniem, bowiem Niemcy to jeden z nielicznych krajów na świecie, gdzie część autostrad pozbawiona jest ograniczeń prędkości.
Prędkość nie jest jedynym aspektem, który młodzi kierowcy traktują z dużą nonszalancją. Kwestionariusz wykazał, że 43% mężczyzn i 35% kobiet nie przestrzega znaków dawanych przez sygnalizację świetlną. Młodzi kierowcy w RPA i w Polsce są na szczycie tej listy (odpowiednio 62% i 51%). Przepisów ruchu drogowego najbardziej przestrzegają Szwedzi i Czesi. Około 41% mężczyzn i 33% kobiet za szybko wchodzi w zakręty, natomiast aż 50% młodych kierowców przyznaje się do wyprzedzania więcej niż jednego pojazdu na raz na drodze dwupasmowej.
Wśród grzechów głównych młodych kierowców znajduje się brak ustępowania pierwszeństwa (26% mężczyzn i 19% kobiet), przy czym na żółtym świetle najczęściej przyspieszają kierowcy w Niemczech (85%), a aż 28% młodych Turków przyznaje się do przejeżdżania na czerwonym świetle. Najlepiej pod tym względem zachowują się kierowcy w Belgii, Czechach i Francji, gdzie do przejeżdżania na czerwonym przyznaje się względnie niewielki odsetek (odpowiednio 8%, 8% i 6%).
Mimo szeroko zakrojonych kampanii informacyjnych i coraz surowszych kar aż 24% mężczyzn i 15% kobiet przyznaje się do jazdy po alkoholu. Najczęściej po drinku jeżdżą kierowcy w Afryce Południowej (45%), a najrzadziej w Wielkiej Brytanii (4%), co jest odzwierciedleniem skutecznej egzekucji prawa i braku tolerancji dla tego typu wykroczeń. Do tego dochodzi wysoka liczba młodych w wieku 17-24 lat, spędzających czas wolny w klubie czy na drinku. To drugi pod względem częstotliwości sposób spędzania wolnego czasu przez młodych ludzi w Europie. Szacuje się, że 16,8 mln młodych Europejczyków w wolnym czasie pije alkohol. Biorąc pod uwagę, że średnio 20% młodych kierowców przyznaje się do jazdy po alkoholu, daje to potencjalnie 3,36 mln młodych pijących kierowców w Europie.
Przekraczanie prędkości na polskich drogach to nie tylko domena młodych kierowców. Jak się tłumaczymy? Najczęściej podawany powód to... nieuwaga. Na drugim miejscu znalazł się pośpiech, następnie zbyt wolna jazda innych kierowców. 13% nie potrafi podać przyczyny, a 8% po prostu lubi szybką jazdę.
oprac.: Marcin Lewandowski, źródło: Goodyear, Szkoła Jazdy Renault
ZOBACZ TAKŻE:
Ile pali? | Jak mierzą to producenci