Odznaka "Wzorowego kierowcy" wraca do łask

Pamiętacie instytucję "wzorowego kierowcy"? Ustanowiona w maju 1952 roku odznaka miała podkreślać istotną rolę kierowców w gospodarce narodowej i wyróżniać tych wzorowych. Dzisiaj Ministerstwo wraca do pomysłu. Czy i za co będzie nagradzać tych najlepszych?

Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej ogłosił konkurs otwarty na projekt graficzny odznaki "Wzorowy kierowca". Jak czytamy w komunikacie celem konkursu jest wyłonienie najlepszego projektu graficznego odznaki, której wzór zostanie ustalony w rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, stanowiącym wypełnienie upoważnienia zawartego w art. 39n ust. 4 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2007 r. Nr 125, poz. 874, z późn. zm.).

Zobacz, jakim jesteś kierowcą | Test

Projekty konkursowe oceniane będą pod względem oryginalności, trafności interpretacji, czytelności, łatwości rozpoznawania i zapamiętywania, dobrej identyfikacji z zawodem kierowcy i charakterem odznaki, wywoływania pozytywnych skojarzeń związanych z zawodem kierowcy, estetyki formy graficznej o łatwości realizacji projektu oraz wykonania odznaki.

Autorzy najlepszych projektów zostaną wyróżnieni, a dla zwycięzcy konkursu została przewidziana nagroda rzeczowa o wartości 5 tys. zł. Prace można nadsyłać do 30 listopada 2012 roku.

Brązowa, srebrną i złotą odznakę "Wzorowy Kierowca" ustanowiono uchwałą Prezydium Rządu z 14 maja 1952 roku "w celu podkreślenia poważnej roli kierowców pojazdów samochodowych w gospodarce narodowej i wyróżnienia kierowców pracujących wzorowo oraz w celu upowszechnienia wzorowych bezawaryjnych metod ich pracy" .

Według ostatnich zapisów z 1987 roku odznaka była zaszczytnym wyróżnieniem oraz wyrazem uznania dla wzorowej zawodowej i społecznej postawy kierowców pojazdów samochodowych oraz motorniczych tramwajów.

W 2000 roku uchwałę jednak uchylono, a w styczniu przy okazji zmian w ustawach o transporcie drogowym odznaka wróciła do życia. Ustawa nie określiła jednak wzoru odznaki ani trybu i warunków jej przyznawania. W tym zakresie minister infrastruktury miał wydać rozporządzenie wykonawcze. Przez niemal rok tego nie zrobił. Konkurs jest pierwszym korkiem.

Nie wiadomo na razie, za co będzie przyznawana odznaka, kto będzie ją wręczał i komu będzie się należeć. Według przepisów obowiązujących do 2000 roku mogła być ona nadawana zawodowym kierowcom zatrudnionym w jednostkach gospodarki uspołecznionej lub będącym członkami zrzeszeń prywatnego transportu, należących do Naczelnej Rady Zrzeszeń Transportu Prywatnego, a także funkcjonariuszom mundurowym w tym SB i MO za wzorową postawę oraz współudział w wychowywaniu młodych kadr kierowców.

Odznaka mogła być nadana kierowcy, który w zawodzie wzorowo przepracował, co najmniej 5 lat w jednym zakładzie pracy - brązowa, co najmniej 10 lat (jeśli miał już odznakę brązową) - srebrna i co najmniej 15 lat (jeśli miał już srebrną) - złota.

Oj, zapachniało Bareją. A jeśli tak, to zapraszamy do naszego sondażu. Czy nadajesz się na wzorowego kierowcę?

 

ZOBACZ TAKŻE:

Niemieccy kierowcy chcą więcej fotoradarów

361,92 km/h - polski rekord prędkości

Samochody - ogłoszenia

Więcej o: