Ford Fiesta z systemem MyKey

Wraz z odświeżoną wersją Fiesty, w Fordach sprzedawanych na europejskim rynku zadebiutuje system MyKey. Rodzice pociech z prawem jazdy będą zachwyceni

35 lat Forda Fiesty | Historia i galeria

MyKey - co to takiego? W skrócie można powiedzieć, że to taka kontrola rodzicielska. Właściciel Fiesty będzie mógł teraz zaprogramować oddzielny kluczyk dla swojej pociechy, wprowadzając ograniczenia dotyczące jazdy i działania systemów w samochodzie. Co można zablokować? Z myślą o bezpieczeństwie swoich pociech, właściciele głównego kluczyka mogą ustalić prędkość maksymalną, do jakiej będzie można rozpędzić auto. Mniej rygorystyczni rodzice mogą poprzestać na ustawieniu sygnałów ostrzegawczych, które będą rozbrzmiewać w przedziale prędkości od 70 do 140 km/h.

Na tym nie koniec. Właściciel głównego kluczyka może również zdecydować, że uruchomienie silnika będzie niemożliwe do momentu, aż kierowca zapnie pasy bezpieczeństwa. Rodzic ma też możliwość włączyć na stałe system kontroli stabilności oraz system zapobiegania kolizji przy małych prędkościach (Active City Stop). Na liście ustawień znajduje ponadto możliwość obniżenia maksymalnej głośności systemu audio oraz wcześniejszego ostrzegania o konieczności zatankowania pojazdu (zobacz film poniżej).

Po co to wszystko? Z badań wynika, że w Europie młodzi kierowcy, którzy nie ukończyli 25. roku życia, dwukrotnie częściej od pozostałych grup biorą udział w wypadkach ze skutkiem śmiertelnym, a wyniki badań zleconych przez firmę Ford dowodzą, iż wśród rodziców młodych kierowców w wieku od 17 do 20 lat głównym powodem niepokoju jest nadmierna prędkość, z jaką mogą jeździć ich pociechy.

Każdy rodzić wie, że nastolatki mają rzadki dar do pakowania się w kłopoty. Nasz system pozwala właścicielowi Fiesty wprowadzić sensowne ograniczenia dla młodych kierowców i tym samym zapewnia spokojniejszy sen ich rodzicom - wyjaśnia Peter Patzelt, twórca europejskiej wersji systemu MyKey

System MyKey wchodzi w skład pakietu bezpieczeństwa nowego Forda Fiesty, który obejmuje również aktywowany głosem samochodowy system komunikacji SYNC oraz inteligentny system bezpieczeństwa z siedmioma poduszkami powietrznymi. Zadebiutował w USA i obecnie stanowi element wyposażenia podstawowego większości sprzedawanych na tamtejszym rynku modeli marki Ford. Do 2015 roku firma planuje rozpropagować technologię MyKey we wszystkich swoich europejskich modelach.

Zobacz wideo

ZOBACZ TAKŻE:

Ford Fiesta z niezawodnym dieslem już od 19 900 zł

Najlepiej sprzedającym się autem na świecie jest Ford. Albo...

Ford Fiesta ECOnetic: 3,3 l/100 km

Więcej o:
Copyright © Agora SA