Lotus Esprit gotowy, ale...

Rozwój nowego Lotusa Esprit jest już rzekomo zakończony. Niestety nie wiadomo kiedy topowy model brytyjskiej marki trafi do produkcji. Skąd ta zwłoka?

Dwa lata temu Lotus przywiózł do Paryża aż sześć prototypów, z których pięć miało zwiastować produkcyjne modele. Były to sportowe Elan i Esprit (oba szykowane na rok 2013), czteroosobowe coupe Elite (2014), czterodrzwiowy Eterne (2015), mały Elise (2015) i "pokazowy" City Car Concept. Plany wyjątkowo ambitne, jak na małą firmę i okres powiedzmy niepewności gospodarczej.

Samochody z innej bajki | Lotus

Lotus znany jest z doskonałego działu rozwoju, który jak widać wywiązał się z zadania opracowania nowego Esprita, co zajęło mu dwa lata. Prawdopodobnie równocześnie trwają prace nad spokrewnionym z nim Elanem. Elan ma być tańszą opcją Esprita oferując mniejszy silnik o mocy szacowanej na 400-470 KM.

A co oferuje Esprit? Do jego budowy użyto stopów aluminium i włókna węglowego. Centralnie umieszczony silnik V8 o pojemności 5 litrów dzięki dwóm sprężarkom osiąga moc 650 KM i przekazuje ją na tylne poła poprzez 7-biegową przekładnię półautomatyczną. Ciekawostką jest zastosowanie systemu KERS. Cena ma wynosić ok. 100 tys. funtów. Jest tylko jeden problem. Według Autocar nawet sam Lotus nie wie, kiedy rozpocznie się jego produkcja.

Oficjalne powody tej zwłoki nie są znane, a Lotus odmawia komentarza w tej sprawie. Być może firma wstrzymała się z inwestycją w związku z pozwem, jaki przeciwko niej złożył były CEO Lotusa, Dany Bahar. Domaga się on ok. 6,5 mln funtów za przedwczesne zerwanie kontraktu.

ZOBACZ TAKŻE:

Lotusy w Polsce | Pierwsza jazda

Evora w wyścigowym przebraniu

Lotus - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.