Ford najszybszym samochodem na świecie

Zapytani o najszybszy samochód na świecie, mało kto pomyśli o Fordzie. A tak się składa, że auto tej marki, dzięki niesamowitym osiągom, właśnie dostało się do Księgi Rekordów Guinnessa

Bugatti pracuje nad super-Veyronem. 100 km/h w 1,8 sekundy!

Żeby być bardziej precyzyjnym, chodzi o Forda GT przygotowanego przez amerykańską firmę Performance Power Racing. Jak się zapewne domyślacie, z seryjnym autem maszyna ta ma niewiele wspólnego.

I nie chodzi wyłącznie o mocno podkręcony silnik, który otrzymał dwie potężne turbosprężarki, pomagające wycisnąć z V8-ki moc 1722 koni mechanicznych. Auto zostało także solidnie odchudzone, dzięki szerokiemu zastosowaniu materiału o nazwie "pandalloy", czyli bardzo wytrzymałej odmiany aluminium, stosowanej między innymi przy produkcji samolotów. Mimo wszystkich tych przeróbek, auto nie straciło homologacji drogowej, co pozwoliło ubiegać się o tytuł mistrza jednej mili.

Jak szybko pojechał Ford GT? Próbę, z udziałem przedstawicieli z Księgi Rekordów Guinnessa, przeprowadzono na terenie NASA Kennedy Space Center na Florydzie. Właścicielowi Performance Power Racing, Johnowi Bohmerowi, na odcinku 1600 metrów udało się rozpędzić do prędkości - uwaga - 455,82 km/h. Tym samym, sportowe auto pobiło rekord świata na jedną milę ze startu zatrzymanego.

 

ZOBACZ TAKŻE:

Wspaniały Ford GT40 na torze w Poznaniu | Wideo

Shelby GT500 Super Snake

Najstarszy Ford świata idzie pod młotek

Więcej o: