Dziś w nocy zmarł Enrico Pavoni, wieloletni szef grupy Fiata w Polsce

Był szefem polskiego oddziału Fiat. Negocjował zakup fabryki FSM w Bielsku, tworzył firmy, które później produkowały dla Fiata komponenty. Dzisiaj w nocy zmarł Enrico Pavoni

Pochodził z Rzymu. W Fiacie znalazł się przez przypadek. Dowiedział się, że firma potrzebuje kogoś, kto pomógłby w uruchomieniu fabryki w Togliatti, w byłym ZSRR. Kiedy zakończyła się budowa rosyjskiej fabryki, w Fiacie powstawał sektor samochodów ciężarowych. Pavoni dostał tam pracę jako handlowiec. Szybko awansował na szefa działu wschodniej Europy. W 1978 roku został przedstawicielem Fiata w Polsce, ale do głowy mu nie przyszło, że będzie tu tak długo. Polskę mógł wtedy zamienić na Chiny.

Do Polski przyjechał na początku lat dziewięćdziesiątych. Najpierw był dyrektorem przedstawicielstwa koncernu w Polsce, a od 1995 r. szefem spółki. To on negocjował zakup przez Włochów Fabryki Samochodów Małolitrażowych FSM w Bielsku-Białej, z której potem utworzono Fiat Auto Poland (produkcja samochodów), Magneti Marelli (produkcja komponentów samochodowych) i Teksid Poland (metalurgia).

Od tego czasu koordynował i nadzorował wszelkie przedsięwzięcia Grupy, podejmowane w Polsce. W 1998 r. nadzorował nawet przejęcie fabryki maszyn rolniczych Bizon w Płocku przez firmę New Holland. Wspierał też powstanie Fiat Bank Polska oraz Fiat Finance Polska.

W branży był szanowany i traktowany jako niezwykle otwarta osoba. Uchodził za autorytet, znający polskie realia i naszą mentalność. Tutaj poznał także swoją żonę Annę.

ZOBACZ TAKŻE:

Fiat Panda w wersji przełajowej | Galeria

Nowy sedan Fiata na oficjalnych zdjęciach

Fiat Panda dla żądnych wrażeń