Policja chce znacznego podwyższenia mandatów

Dużo wyższe mandaty za szczególnie niebezpieczne wykroczenia oraz możliwość czasowego odebrania prawa jazdy za rażące przekroczenie prędkości - oto pomysł Polskiej policji na zwiększenie bezpieczeństwa na drogach

Czy fotoradary, zamiast pomagać, zwiększają zagrożenie na drogach?

W 2011 roku w Polsce doszło do 40 650 wypadków drogowych, w których zginęło 4189 osób. To o ponad 7 proc. więcej, niż w roku ubiegłym. Po raz pierwszy od kilku lat, statystyki te się pogorszyły. Policja postanowiła więc poszukać sposobu na zmianę niekorzystnego trendu.

>> Bestseller Skody już za 6,5 tys. zł <<

Zdaniem policji, jednym ze sposobów na poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach jest zdecydowane podwyższenie wysokości mandatów za najbardziej niebezpieczne wykroczenia. Policja postuluje również o możliwość czasowego odbierania prawa jazdy kierowcom, którzy w rażący sposób przekroczyli dozwoloną prędkość.

"Zwróciliśmy się o rozważenie podwyżki. Na początku października komendant główny policji wysłał pismo w tej sprawie do ministra spraw wewnętrznych" - powiedział PAP rzecznik KGP insp. Mariusz Sokołowski

Zdaniem policji, nie tylko nieuchronność kary, ale i jej wysokość ma wpływ na zachowanie kierowców na drogach. Tezę miałyby potwierdzać doświadczenia z innych krajów naszego regionu - Słowacji i Węgier. Tam, w ciągu kilku lat od podwyżki mandatów, liczba ofiar śmiertelnych na drogach spadła o blisko połowę.

Źródło: PAP

ZOBACZ TAKŻE:

Piraci drogowi bez punktów. Liczy się tylko kasa?

Koniec samowoli na drogach wewnętrznych

Sposób na fotoradary? Chowana rejestracja

Więcej o: