Bloodhound SSC Rocket - by pokonać kolejną granicę

1000 mph, czyli ponad 1600 km/h - taką prędkość ma osiągnąć Bloodhound SSC Rocket, który powstał po to, by pobić rekord prędkości

Polski rekord prędkości

Obecny rekord prędkości pojazdu poruszającego się po ziemi należy do kierowanego przez Andy'ego Greena pojazdu o nazwie Thrust SSC. W 1997 roku osiągnął on 763 mph, czyli 1227 km/h z groszami. Ostatnie testy nowej maszyny - tytułowego Bloodhound (Ogar - red.) SSC Rocket - wykazały, że będzie ona w stanie pobić ów rekord i rozpędzi się do oszałamiających 1600 km/h.

Rakieta na kołach (bo samochodem tego tworu nazwać raczej nie można) została wyposażona w trzy silniki. Pierwszy z nich to jednostka odrzutowa o oznaczeniu Eurojet EJ200, która montowana jest w myśliwcu Typhoon. Moc? Około 35 tys. KM. Drugim silnikiem jest motor o oznaczeniu CA2010 i mocy "skromnych" 750 KM. Do kompletu brakuje jeszcze głównego "konia pociągowego". Głównie dzięki niemu (silnik rakietowy) możliwe będzie osiągnięcie 1600 km/h.

Łączna moc układu hybrydowego jest wręcz przerażająca, ale nie zostanie osiągnięta, bo każdy silnik będzie odpowiedzialny za rozpędzanie pojazdu w konkretnym przedziale prędkości. Cel jest jeden - 469 m/s, 1000 mph, czyli 1600 km/h, a wszystko to w 20 sekund. W końcowej fazie silniki rozwiną moment obrotowy o wartości niespełna 65 tys. Nm. Kosmos! Rakieta będzie nie tylko szybka, ale i głośna (185 decybeli) na tyle, by rozsadzić (dosłownie) bębenki.

Za rok pojazd pojedzie do RPA, gdzie odbędzie się próba rozpędzenia go do 800 mph. W 2014 roku - po wprowadzeniu poprawek - rakieta na kołach podejmie próbę przekroczenia 1000 mph.

ZOBACZ TAKŻE:

Top 10 | Rekordy prędkości

Veyron najszybszym autem świata. Znowu!

Ogłoszenia | Lamborghini

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.