Renault i Nissan zrobią auto za 9 tys. zł

Sojusz Renault-Nissana chce wskrzesić markę Datsun. Ma to nastąpić w 2014 roku. Efektem będą samochody w cenie od 3 tys. dol.

Skoda Rapid jednak tańsza. Ceny od...

Jak twierdzi "Wall Street Journal", japońsko-francuski sojusz zamierza produkować aż sześć modeli Datsuna w cenie od 3 do 5 tys. dolarów. Oferta ma być skierowana do klientów z krajów takich jak Rosja, Indonezja i Indie. Samochody stałyby się naturalnymi konkurentami najtańszych aut chińskich czy indyjskich (np. Tata Nano ). Jak Nissan-Renault chce osiągnąć tak niską cenę?

Niemal wszystkie podzespoły niezbędne do produkcji auta pochodziłyby z kraju, w którym odbywałby się jego końcowy montaż i sprzedaż. Dodatkowym "plusem", który znacznie obniży cenę Datsunów będzie fakt, że nie będą one oferowane w krajach, w których obowiązują wyśrubowane normy bezpieczeństwa i emisji szkodliwych substancji. Samochody mają być "nowoczesne, świeże i atrakcyjne dla kupujących, bo będą dobrze czuć się w nich i na miarę ich możliwości finansowych".

Datsun ma być dla francusko-japońskiego sojuszu narzędziem, który zwiększy ich udział w globalnym rynku. Jednocześnie, wykreowanie nowej marki nie spowoduje zmiany wizerunku ani Nissana, ani Renault. Francuzi już dziś mają w swoich szeregach Dacię, która nie wpływa na postrzeganie marki spod znaku rombu, a skutecznie zwiększa dochody całej grupy.

ZOBACZ TAKŻE:

Ile kosztuje jeden z najlepiej sprzedających się samochodów w Polsce?

Obecnie najtańsze auto świata kosztuje mniej niż 3 tys. dol.

Jakie samochody można kupić w Indiach? Z innej bajki...

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.