66 tys. punktów karnych za rozmawianie przez komórkę

Na początku czerwca zaczął obowiązywać nowy taryfikator. Za niektóre przewinienia, karane dotąd jedynie mandatem, teraz przyznawane są także punkty karne. Efekt? 66 tysięcy punktów za same tylko rozmowy przez komórkę

Nowy taryfikator punktów karnych

Jak się okazuje, kierowcy używający telefonu komórkowego bez zestawu głośnomówiącego to całkiem liczna grupa użytkowników polskich dróg. Od 9 czerwca, kiedy zaczął obowiązywać nowy taryfikator, policja ukarała ich ponad 13 tysięcy. Łącznie zebrali oni 66 tysięcy punktów karnych.

Nowy taryfikator zaostrzył kary za najczęstsze wykroczenia w ruchu drogowym, jak również kary za wykroczenia najbardziej uciążliwe dla uczestników ruchu drogowego. Punkty przyznawane są nie tylko za rozmowę przez telefon komórkowy w czasie prowadzenia pojazdu. Surowsze kary obowiązują również m.in. za przewożenie pasażerów niezgodnie z przepisami (teraz 4 punkty, wcześniej 1) i niewłaściwe przewożenie dziecka (teraz 6 punktów, wcześniej były to 3 punkty). Jak wyglądają statystyki dotyczące tych wykroczeń?

Do tej pory 1 545 osób otrzymało łącznie ponad 9 000 punktów za przewożenie dziecka niezgodnie z przepisami, w szczególności bez fotelika, a 5 436 osób otrzymało w sumie ponad 21 000 punktów karnych za przewożenie pasażerów niezgodnie z przepisami (brak zapiętych pasów bezpieczeństwa pasażera oraz brak kasku ochronnego u osób podróżujących np. motocyklami).

Zobacz wideo

ZOBACZ TAKŻE:

Szukasz samochodu do 5 tys. zł? To masz szczęście, bo jest w czym wybierać! Stać Cię nawet na Mercedesa

W niektórych krajach możesz legalnie jeździć po kilku głębszych

Nie masz OC? Dostaniesz 3 tys. zł kary

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.