Zimowe obowiązkowe?

Parlamentarny Zespół ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego chce wymusić na kierowcach jazdę zimą na "zimówkach"

Kiedy zmieniać opony zimowe?

Czemu ma to służyć? Oczywiście bezpieczeństwu. Posłowie podkreślają, że zimowe opony już w temperaturze poniżej 7 stopni lepszą przyczepność. Bywały również przypadki, że ubezpieczyciel przy jeździe i wypadku na letnim ogumieniu zimą zaniżał sumę odszkodowania. Opony zimowe zimą - bezdyskusyjnie tak, jednak czy warto robić wokół tej historii kolejne przepisy?

Ty bardziej, że wg danych przeprowadzonych przez CBOS wynika, że i tak 95 proc. kierowców zmienia opony w zależności od sezonu. Kierowcy wybierają jednak dla siebie dogodny moment zmiany kół. Gdyby przepis wszedł w życie musielibyśmy jeździć na "zimówkach" od 1 listopada do 31 marca. Kara za nieposiadanie zimowych opon miałaby być wysoka. Takie wykroczenie byłby karane 500 złotowym mandatem. Andrzeja Łukasik z Polskiego Towarzystwa Kierowców chce pójść jeszcze dalej i kierować tych niesfornych na dodatkowe badanie techniczne z zamontowanymi oponami zimowymi.

Kto pracuje nad tą ustawą? Pani Beata Bublewicz z PO jest przewodniczącą zespołu pracującego nad zmianami w przepisach. Projekt zmian przepisów ma być gotowy już we wrześniu.

ZOBACZ TAKŻE:

Ile muszę zapłacić za prawdziwe quattro?

Opel Insignia z fabrycznym gazem

Peugeot 3008 2.0 HDi | Długi dystans

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.