We Włoszech chcą skonfiskować pojazdy z silnikami Diesla

Tego chce oddział włoskiego stowarzyszenia ochrony praw konsumentów. Dlaczego? Powołał się na Światową Organizację Zdrowia, która w swojej ekspertyzie stwierdziła, że spaliny silników Diesla są rakotwórcze

Średnie pensje a ceny paliw w Europie - Polska na szarym końcu

Działacze konfiskatę pojazdów z silnikami wysokoprężnymi chcą zacząć od Mediolanu - najbardziej zanieczyszczonego włoskiego miasta. Późniejsze konfiskaty miałyby objąć cały kraj. Zdaniem organizatorów akcji ekspertyza WHO jest niezbitym dowodem na to, że istnieje związek pomiędzy spalinami silników Diesla a zachorowalnością na nowotwory (w szczególności płuc). Jak podkreślają, wymaga to natychmiastowej reakcji prokuratury.

Włoskie media są zszokowane. Władze Mediolanu krytycznie podchodzą do inicjatywy. Odcina się od niej nawet przewodniczący komisji do spraw ochrony środowiska w zarządzie miasta Carlo Monguzzi, który oświadczył, że "o zakupie i sprzedaży samochodów z silnikami Diesla decyduje rynek, a my nie możemy w to ingerować".

Przed kilkoma laty, w związku z wysokim poziomem zanieczyszczenia powietrza w Mediolanie, gubernator Lombardii Roberto Formigoni również rozważał możliwość wprowadzenia zakazu ruchu pojazdów z silnikami Diesla, ale okazało się, że groziłaby mu za to interwencja instytucji europejskich. Mogłyby uznać ten krok za naruszenie zasad wolnego rynku i swobodnej konkurencji.

Źródło: PAP

ZOBACZ TAKŻE:

Zabezpiecz się na wypadek podobnej sytuacji w Polsce. Kup używane auto na benzynę

32 gr za litr paliwa? W tym kraju to możliwe

To polskie miasto nie chce wpuszczać starych Golfów do centrum

Więcej o: