Policja oszczędzi na nowych radiowozach

Policja ostatnich wielkich zakupów dokonała w latach 2007 i 2008. Radiowozy marki Kia - bo o nich mowa - swoje już przejechały. Policja potrzebuje około 10 tys. nowych aut. I ma zamiar na nich oszczędzić. Jak?

Policja bierze pod uwagę wynajem nowych radiowozów. To może być zdecydowanie bardziej korzystne rozwiązanie od ich zakupu.

Uważamy, że od kupna bardziej opłacalny może się okazać wynajem. Trwają szczegółowe analizy tego rozwiązania - powiedział  Arkadiusz Letkiewicz, zastępca komendanta głównego odpowiedzialny za pion logistyczny, w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

Komenda Główna Policji chciałaby, aby firma, w której zostaną wypożyczone samochody, przejęła również bieżącą obsługę radiowozów. Według wstępnych obliczeń, koszt rocznego wynajmu 10 tys. samochodów średniej klasy wyniósłby 160 mln zł. Tymczasem ich zakup uszczupliłby budżet o 600 mln zł. A nie wlicza się w to kosztów utrzymania.

"W krajach wysoko rozwiniętych wynajem pojazdów przez administrację publiczną ma powszechny charakter, a wypożyczalnie prześcigają się w oferowaniu coraz to atrakcyjniejszych warunków najmu" - powiedział "DGP" Roman Świderski, ekspert wynajmu średnioterminowego w firmie Express.

Niestety na razie nie wiadomo, jakie samochody są na celowniku polskiej policji. Zapewne - jak zwykle bywa przy tego typu przetargach - głównym przesądzającym o wyborze danej oferty będzie cena.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

ZOBACZ TAKŻE:

Stać Cię na samochód używany. Sam zobacz

Nowe nieoznakowane radiowozy dla polskiej policji

Najszybszy radiowóz świata

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.