Toyota zbuduje sportowe auto z BMW

Motoryzacyjni giganci BMW i Toyota zacieśniają współpracę. Tym razem firmy opracują nowe baterie i przygotują sportowe auto przyszłości. Dzisiaj podpisano list intencyjny w tej sprawie

To efekt działań zapoczątkowanych jeszcze w grudniu ubiegłego roku, kiedy to oba koncerny podpisały umowę, na mocy, której BMW do 2014 roku dostarczać będzie Europejskiemu oddziałowi Toyoty, nowoczesne silniki wysokoprężne o pojemności 1,6 i 2,0 litra.

BMW i8 ConceptBMW i8 Concept Fot. BMW | BMW i8 Concept Sportowe i8 powstało bez udziału Toyoty

W marcu tego roku współpracę rozszerzono o prace badawcze nad budową akumulatorów litowo-jonowych nowej generacji. Dzisiaj szefowie zadeklarowali kolejne zacieśnienie współpracy.

Akio Toyoda, prezes Toyota Motor Corporation (TMC) i Norbert Reithofer, prezes zarządu BMW AG podczas wspólnej konferencji w monachijskiej siedzibie BMW podpisali list intencyjny w sprawie długofalowej, strategicznej współpracy w czterech dziedzinach: rozwoju systemów ogniw paliwowych, rozwoju elektrycznych zespołów napędowych oraz  badań nad technologiami zapewniającymi lekkość konstrukcji. Najciekawiej zapowiada się jednak projekt, którego zwieńczeniem ma być opracowanie architektury i podzespołów samochodu sportowego przyszłości.

Naszym celem jest umocnienie naszej pozycji w dziedzinie ekologicznych technologii przyszłości i temu służy podpisany dziś list intencyjny. Toyotę i BMW Group łączy ta sama strategiczna wizja powszechnej, zrównoważonej mobilności. Współpraca daje nam znakomite podstawy do tego, by wzmocnić wiodącą pozycję w branży podczas jej transformacji - powiedział Norbert Reithofer.

BMW i Toyota pragną produkować coraz lepsze samochody. Obie firmy wzajemnie bardzo się cenią, co stwarza doskonałe warunki do współpracy. Toyota ma wielkie doświadczenie i osiągnięcia w dziedzinie ekologicznych pojazdów hybrydowych i ogniw paliwowych, BMW tworzy świetne samochody sportowe - można sobie wyobrazić, jak fascynujące będą efekty naszej współpracy - tłumaczył Akio Toyoda.

Co to może oznaczać dla nas? Toyota raczej nie zrezygnuje z technologii hybrydowej, w którą zainwestowała miliardy dolarów. Z tego skorzystać będzie mogło BMW. Z pewnością inżynierowie będą pracować nad zwiększeniem zasięgu samochodów hybrydowych, nad pojemnością akumulatorów oraz szybkością ładowania. Na deser powstanie pewnie sportowe auto przyszłości. Oby tylko na koncepcie się nie skończyło.

ZOBACZ TAKŻE:

Kosztuje majątek? BMW 760 z 2003 roku już za 60 tys. zł

Już jest! BMW serii 7 po faceliftingu. Szukamy zmian

BMW M5 od G-Power - mocniejsze od najszybszego

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.