Nowy taryfikator punktów karnych

Od 9 czerwca 2012 zaczyna obowiązywać nowy taryfikator punktów karnych. Kierowcy, którzy lubią rozmawiać w aucie przez komórkę, parkować na miejscach dla niepełnosprawnych powinni mieć się na baczności. Ale nie tylko oni. Za co jeszcze policja będzie karać surowiej niż do tej pory?

Więcej fotoradarów od września

W kilkunastu przypadkach wzrośnie liczba punktów jaką kierowcy będą karani za wykroczenia. Zamiast jednego, dostaniemy cztery jeśli będziemy przewozić pasażerów z niezapiętymi pasami. Surowiej karane będą też, m.in. nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na oznakowanym przejściu, wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i przed nimi, cofanie na drodze ekspresowej lub autostradzie czy niezatrzymanie pojazdu przed znakiem STOP.

Nowe prawo wprowadza również kary punktowe za wykroczenia, które do tej pory karane były wyłącznie grzywną pieniężną. Tak jest chociażby w przypadku parkowania na miejscach dla niepełnosprawnych, rozmowy przez telefon komórkowy podczas jazdy (z wyłączeniem oczywiście aut z systemem głośnomówiącym), ciągnięcia za samochodem osób na nartach czy sankach, wjeżdżania między pojazdy jadące w kolumnie oraz zwiększania prędkości przez kierującego pojazdem wyprzedzanym. Punkty pojawią się na naszym koncie również wtedy, gdy wjedziemy na skrzyżowanie, którego nie zdołamy opuścić przed zmianą świateł.

Szczegółowy wykaz zmian w taryfikatorze znajdziecie w tabeli poniżej.

ZOBACZ TAKŻE:

Seat Ibiza do najtańszych nie należy, ale ofert jest mnóstwo

Jest mecz, są korki i chaos na drogach

Jeremy Clarkson z Top Gear kontroluje prędkość

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.