Concorso d'Eleganza - Villa d'Este 2012 - Święto piękna

Okolice jeziora Como to jedne z najładniejszych miejsc na świecie. George Clooney kupił właśnie tu swoją posiadłość, w okolicy pomieszkują również inne gwiazdy jak Madonna czy Brad Pitt. Co roku w tym miejscu odbywa się też wyjątkowy i elitarny pokaz samochodów -   Concorso d'Eleganza

BMW Zagato Coupe

Właśnie w miniony weekend Como stało się stolicą motoryzacyjnego piękna. Concorso d'Eleganza Villa d'Este to zupełnie nietypowy pokaz. Nie tylko ze względu na zaprezentowane samochody czy urokliwe miejsce. Głównie z powodu publiczności. Tylko tu można spotkać Nicka Masona z Pink Floyd, Iana Camerona (szef designu Rolls Royca), Lorenzo Ramaciotti (szef designu Fiat Group oraz szef jury) i wielu zamożnych wystawców z całego świata dyskutujących na jednym dziedzińcu Villa Erba o pięknie czterech kółek. To creme de la creme najpiękniejszych, najlepiej zachowanych, odrestaurowanych i często unikatowych samochodów. Trzeba się trochę do tego towarzystwa dopasować. Na wieczorną galę wejść można tylko w marynarce i krawacie.

Jak w każdym konkursie również i tu chodzi o zwycięzcę. W tym roku największe uznanie wśród jury i publiczności zyskała Alfa Romeo 6C 1750 GS, 6th Series Coupé, Figoni z 1933 roku. W klasie Concept Cars and Prototypes wygrała Alfa Romeo 4C. Wśród innych modeli zaprezentowano m.in. pięknie odrestaurowaną Tatrę 87 z 1939 roku i absolutnie zjawiskowego Rolls Royca Phantom I z 1925 roku. To najbardziej odlotowy i imponujący model tej marki jaki widziałem. Zresztą, wszystkie pokazywane tu auta łapią za serce. To są arcydzieła, które można podziwiać bez wypowiedzenia jednego słowa.

Powrót BMW M1

Impreza wykorzystywana jest również przez firmy samochodowy do prezentacji wyjątkowych modeli. Jeśli ktoś jest fanem marki BMW to miał tu co oglądać. Szczególną uwagę przykuwało BMW Zagato Coupe, ale był też prototypowy model BMW M1. A co do Zagato, to w wersji live prezentuje się o wiele lepiej niż na zdjęciach. Pisaliśmy już o nim tu .

Concorso d'Eleganza Villa d'Este ma długoletnią tradycję, pierwszy raz pokaz odbył się w 1929 roku. To najbardziej dystyngowany pokaz samochodów w Europie. Cudowna impreza dzięki której możemy popatrzeć na wspaniałe samochody i powąchać świata wyższych sfer. Nie dziwie się BMW, że właśnie tu zaprezentowało prototyp przygotowany wspólnie z Zagato. Nie ma piękniejszego miejsca na premierę.

ZOBACZ TAKŻE:

Zobacz ile trzeba zapłacić za auto sprzed drugiej wojny

Oldtimery z lat 60-tych

Youngtimery z lat 70-tych

Copyright © Agora SA