viaTOLL dla aut osobowych

Dobra wiadomość dla leniwych kierowców aut osobowych korzystających często z przejazdów autostradami zarządzanymi przez GDDKiA. Już od 1 czerwca będą mogli przyłączyć się do systemu viaTOLL, zwanego w tym przypadku viaAUTO

Więcej fotoradarów od września

Nic w tym kraju nie jest proste, a już na pewno nie jeśli chodzi o drogi. Dotyczy to także wprowadzenia ujednoliconego elektronicznego systemu pobierania opłat za przejazdy autostradami.

Od zeszłego roku działa system elektronicznego pobierania opłat dla samochodów ciężarowych i autobusów, ale tylko na niektórych odcinkach autostrad. Dlaczego? Gdyż w momencie ich budowy umowy z koncesjonariuszami nie przewidywały takiej możliwości. GDDKiA prowadzi więc z nimi rozmowy w sprawie aneksów do umów umożliwiających wprowadzenie viaTOLL na wszystkich autostradach w Polsce.

Komisja Europejska zaleciła krajom członkowskim, aby wprowadziły ujednolicony system poboru opłat za przejazdy autostradami. W Polsce ma działać do października 2012 roku. Niestety dotyczy to tylko odcinków zarządzanych przez państwo, czyli w naszym przypadku przez GDDKiA.

eMyto dla osobówek

Od 1 czerwca system viaTOLL będzie dostępny także dla samochodów osobowych (viaAUTO), jednak tylko na niektórych odcinkach A4 i A2. Na odcinkach koncesyjnych nadal będzie pobierana tzw. opłata manualna, czyli płatność kartą lub gotówką.

Aby zachęcić kierowców do korzystania z systemu viaAUTO, GDDKiA wprowadziła promocję na te urządzenia. Do 31 sierpnia kierowcy pojazdów o dopuszczalnej masie do 3,5 t. będą mogli nabyć viaAUTO w promocyjnej cenie 70 zł. Po tym okresie urządzenie będzie kosztować 135 zł.

ZOBACZ TAKŻE:

Ferrari FF spłonęło na A4

Wychowujemy piratów drogowych

Peugeot 306 sedan - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.