Stare, ale jare - czyli jakie auta kupują Polacy

Obecność VW Passata czy Opla Astry w rankingu najpopularniejszych aut używanych nikogo nie dziwi. Ale co w zestawieniu robi Fiat 126 p i poczciwa Nysa?

Jak wyniki z danych Instytutu Samar auta używane to ponad 91,4 proc. wszystkich samochodów zarejestrowanych do końca kwietnia przez prywatnych użytkowników (580.9 tys. sztuk). Średnia wartość nowego samochodu kupionego i zarejestrowanego przez klienta indywidualnego to 68 320 zł. Tymczasem średnia cena auta używanego (tj, zarówno sprowadzonego z zagranicy jak i przerejestrowanego) oznacza średni wydatek - 13 132 zł.

>>> Sprawdź co można kupić za jedną średnią krajową <<<

Używane - Rządzą Oldboye

Od stycznia do kwietnia Polacy sprowadzili z zagranicy i zarejestrowali po raz pierwszy prawie 194 tys. używanych samochodów. Udział tych aut w rynku wyniósł 33,4 proc. Nadal najchętniej wybieramy auta niemieckie. Pierwsza trójka to Volkswagen Passat (9 837 sztuk), Volkswagen Golf (8 703 szt) i Audi A4 (7 730 sztuk). Ranking top 10 znajdziesz tutaj .

Na co zwracać uwagę podczas zakupu auta używanego?Na co zwracać uwagę podczas zakupu auta używanego? fot. Krzysztof Karolczyk/ Agencja Wyborcza.pl Samochody używane tańsze o jedną czwartą. Dlaczego?

Najczęściej z zagranicy sprowadzamy auta stare. Średni wiek importowanego auta wynosi aż - 9,35 lat. Tych najmłodszych do 3 lat, w najlepszej kondycji technicznej jest zaledwie 3,62 proc. Temu akurat trudno się dziwić. Póki polski rząd nie odważy się na promowanie nowszych aut, poprzez choćby zastąpienie akcyzy opłatą oparta o parametry ekologiczne, trudno liczyć na zmianę gustów polskich konsumentów.

Sentyment za maluchem

Spory ruch panuje także na runku krajowym Od stycznia do kwietnia właściciela w naszym kraju zmieniło ponad 337 tys. aut. Ich udział w rynku wyniósł 58,04 proc. Polacy najchętniej wybierali marki niemieckie. Pierwsze trzy miejsca należą do producentów zza naszej zachodniej granicy. Są to: Volkswagen Golf - 16 994 sztuk, Opel Astra (15 938) oraz Volkswagen Passat - 13 789. Ranking top 10 znajdziesz tutaj .

>>> Volkswagen Golf, tańszy od Malucha? >>>

Wśród aut przerejestrowywanych zaskoczenie może budzić wysoka pozycja Fiata 126p czyli najpopularniejszego kiedyś auta na polskich drogach. Ta legenda polskiej motoryzacji - produkowana w bielskiej fabryce od czerwca 1973 r. do września 2000 r. - w rankingu aut przerejestrowanych zajęła 52 pozycję (1 280 aut). To nie jedyny przykład sentymentu Polaków do aut rodzimej produkcji. Do końca kwietnia właścicieli zmieniło 538 Polonezów, 160 FSO 125p oraz 30 Warszaw. Auta te od pewnego czasu cieszą się sporą popularnością wśród nowożeńców i są w ofercie kilku wypożyczalni. W rankingu przerejestrowań znalazło się ponadto 27 Syrenek z FSO, 25 Fiatów 125p, 12 Fiatów 125, 7 Syrenek z FSM, a nawet....1 Nysa 522. Ostatni egzemplarz Nysy zjechał z taśm produkcyjnych w 1994 roku.

Nowe - Chevrolet w ofensywie

Historia Fiata 126p

Polacy niechętnie kupują ostatnio nowe samochody osobowe. W ciągu czterech miesięcy tego roku zarejestrowali mniej niż 50 tys. aut, co stanowi zaledwie około 8,6 proc. wszystkich samochodów rejestrowanych przez klientów indywidualnych. Jeśli już decydujemy się na auto nowe, to najczęściej małe (klasy B - 35,26 proc. rynku).

Jakie modele cieszą się największą popularnością? Na pozycji lidera zaskoczenia nie ma - Skodzie Octavia. Do końca kwietnia w Polsce zarejestrowano 2 821 sztuk tego modelu, co stanowi 5,67 proc. wszystkich nowych samochodów osobowych zarejestrowanych przez prywatnych użytkowników. Na drugą pozycję w rankingu przebojem wdarł się Chevrolet Aveo (1 977 rejestracji, 3,97 proc. udziału w rynku). Wyprzedził w rankingu Skodę Fabię (1 863 sztuki, 3,74 proc.).

>>> Chevrolet Aveo za rozsądne pieniądze >>>

Co ciekawe, Polacy najczęściej wybierali wersję Aveo Classic. To model poprzedniej generacji - ten sam który jeszcze do końca lutego 2011 r. montowany był w warszawskiej Fabryce Samochodów Osobowych na Żeraniu. Cena Classica może wiele tłumaczyć. Podstawowa wersja to wydatek 31 990 zł, aktualna jest droższa o 4500 zł

Rankingi 10 najczęściej kupowanych przez Polaków samochodów nowych, 10 modeli najczęściej sprowadzanych z zagranicy używanych i 10 kupowanych na krajowym rynku wtórnym znajdziesz na stronie www.samar.pl w specjalnie przygotowanym raporcie .

ZOBACZ TAKŻE:

Chętny na Malucha? Za 750 zł. znajdziesz ładną sztukę

Czy można kupić auto za jedną pensję?

Niby je kochamy, a jednak lubimy blokować

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.