Czym jeździli Dempsey & Makepeace?

Tym wszystkim, którzy są w okolicach czterdziestki zakręci się łezka w oku. Młodsi z Was zupełnie nie będą wiedzieć o co chodzi...

Informacja dla tych młodszych: dawno, dawno temu czwartkowe wieczory należały do serialu "Dempsey & Makepeace na tropie". Wszyscy siadali przed telewizorami chcąc zobaczyć co "odwali" oddelegowany do Anglii amerykański gliniarz Dempsey i jak będzie działać na nerwy zachowawczej  Makepeace. No i oczywiści czy może wreszcie coś, między nierówną parą zaiskrzy. Jednak to nie był jedyny powód, dla którego z chęcią oglądało się ten serial. Dodatkową wartością były samochody. Można było podziwiać całą paletę brytyjskiej motoryzacji. Zaczynając od Daimlera Sovereign, wyjątkowego Daimlera V8 czy Morgana Plus 8 aż po mniej udane Fordy Capri i policyjne Rovery 3500 (SD1). Auta niemal zupełnie nie spotykane na polskich drogach.

Czym jeździli Crockett i Tubbs w Miami Vice

Główna para bohaterów upodobała sobie trzy modele samochodów. Makepeace w początkowych odcinkach jeździła Mini Cooperem. Auto produkowane przez British Motor Corporation (BMC) w lata 1959 - 2000. Zaprojektowane przez Alec Issigonis wytwarzane było nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale w późniejszych latach również w Hiszpanii, Australii, Belgii, Chile, Jugosławii, Portugalii, Republice Południowej Afryki, Urugwaju, Wenezueli i we Włoszech. Mini trzykrotnie wygrało rajd Monte Carlo! W jednym z odcinków "Dempsey i Makepeace na tropie" pożegnaliśmy się z Mini Cooperem, który skończył swój żywot w prasie hydraulicznej. Po tym incydencie Makepeace przesiadła się na Forda Escorta w wersji Cabrio. Nie była to jednak zwykła wersja tylko model XR3i z silnikiem o mocy 105 KM i sportową optyką (felgi, spoilrey, przednie halogeny). Jeszcze lepszym gustem popisał się Dempsey. Od samego momentu przybycia do Anglii jeździł Mercedesem SL (W 107). Model produkowany od 1971 roku był większy, bardziej komfortowy, bezpieczniejszy od swoich poprzedników. Tym kabrioletem Mercedes wkroczył na dobre w klasę luksusową. Zresztą podkreślone jest to też odpowiednio w serialu. Kiedy Dempsey prosi w wypożyczalni o najdroższy model w ofercie otrzymuje właśnie W 107. Serial był w swoim czasie bardzo popularny i emitowany niemal w całej Europie. Co ciekawe, kilka lat po zakończeniu produkcji para aktorów Glynis Barber i Michael Brandon stanęli na ślubnym kobiercu.

Martin Śliwa

 
 

ZOBACZ TAKŻE:

Mercedes SL | 60 lat legendy

Mini Countryman Cooper S - test | Za kierownicą

Ogłoszenia | Mercedes SL