Tańsze autostrady dopiero po majówce

Premier Donald Tusk zapowiedział w piątek, że od 11 maja zostaną obniżone o połowę opłaty za przejazd odcinkami autostrad państwowych. Tym samym nie ma co liczyć na tańszy przejazd podczas długiego weekendu majowego. Niestety, na części prywatnych autostrad opłaty rosną. Od pierwszego lipca zwiększy się też liczba dróg, za które trzeba płacić w systemie Viatoll

Na tę obniżkę kierowcy czekają niemal pół roku, bo jej projekt ogłosił w październiku ub.r. ówczesny minister infrastruktury Cezary Grabarczyk. Niestety, mimo minionych wielu miesięcy premier każe nam czekać kolejnych kilkanaście dni i obniżki wprowadzi po weekendzie majowym.

Autostrada | Instrukcja obsługi

Za przejazd autem osobowym z Konina do Strykowa A2 zapłacimy 10 gr za kilometr. - Po długich obliczeniach i rozmowach z ministrem finansów jest decyzja o obniżeniu o połowę opłat za przejazd autostradami na tych odcinkach, gdzie decyzje może podejmować rząd - powiedział premier w piątek na konferencji prasowej w Warszawie. Dodał, że również od początku czerwca br. planowana jest obniżka opłat za przejazd autostradą A4 z Gliwic do Wrocławia.

Szef rządu zapewnił, że docelowo na odcinkach państwowych, nowo otwieranych autostrad rząd będzie się starał utrzymać niski poziom cen. - Niewykluczone, że skutek odniosą też negocjacje ministra Sławomira Nowaka z właścicielami koncesji i z prywatnymi zarządcami odcinków autostrad. Ale to wiązałoby się z dość poważnymi kosztami budżetowymi i z całą pewnością do końca 2012 r. nie będzie to możliwe - mówił Tusk.

Projekt zakłada, że kierowcy samochodów osobowych będą musieli zapłacić 10 gr za przejechanie jednego kilometra, a motocykliści 5 gr. Na razie stawki te wynoszą odpowiednio 20 i 10 gr za kilometr. Resort liczy, że po obniżeniu stawek opłat za przejazd ruch drogowy przeniesie się z pobliskich dróg lokalnych na autostrady.

Więcej na ten temat możecie przeczytać na stronach portalu Wyborcza.biz .

ZOBACZ TAKŻE:

Zmiany w przepisach dla kierowców

106 km A2, każdy za 55 mln zł

Renault Megane - ogłoszenia

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,11630844,Tansze_autostrady_dopiero_po_majowce__Premier_sie.html?bo=1

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.