W Brazylii rządzą auta opancerzone

W kraju, gdzie porwania są na porządku dziennym, a władze nie potrafią skutecznie zwalczać gangów narkotykowych, coraz popularniejsze stają się samochody opancerzone. Tym bardziej, że nie jest to już produkt przeznaczony wyłącznie dla najbogatszych

Porwania dla okupu, morderstwa w biały dzień na ruchliwych ulicach i napady rabunkowe są ogromnymi problemami, z jakimi boryka się siódma gospodarka świata. Z tego powodu samochody opancerzone w Brazylii przestały być fanaberią milionerów, a zaczęły popularnym narzędziem samoobrony również nieszczególnie zamożnych Brazylijczyków. Wszystko za sprawą firmy DuPont, chemicznego giganta, który cztery lata temu wprowadził do swojej oferty pancerz Armura.

Samochody z innej bajki | Fiat w Am. Płd

W jego skład wchodzą kuloodporne płyty z kevlaru i wzmocnione szyby Sentry Glas, które są odporne na działanie najczęściej używanej w Brazylii broni ręcznej. Zestaw kosztuje 12 tys. dolarów, dlatego nie jest luksusem zarezerwowanym jedynie dla najbogatszych. Teraz przedstawiciele klasy średniej mogą czuć się w swoich samochodach bezpiecznie. Armura jest montowana na życzenie klienta m.in. w modelach Kii, Hondy i Chevroleta.

W Brazylii sprzedaż tego typu opancerzenia w pierwszym kwartale bieżącego roku wzrosła aż o 70 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. A to nie koniec wzrostów, bo DuPont chce wyposażyć w Armurę taksówki, które będą przewozić turystów na Mistrzostwach Świata w piłce nożnej w 2014 roku i później podczas Igrzysk Olimpijskich 2016.

Montaż zestawu zajmuje wykwalifikowanym pracownikom firmy 15 dni. Armura waży 90 kg, dlatego znacząco nie wpływa na podwyższenie zużycia paliwa. Firma DuPont oferuje go do 11 modeli samochodów i już rozpoczęła rozmowy z producentami samochodów, by możliwe było fabryczne wyposażanie aut w jej pancerze.

Choć Armura czasem stanowi nawet jedną trzecią wartości samochodu, to Brazylijczycy nie oszczędzają na systemach zwiększających ich bezpieczeństwo. Szacuje się, że rocznie wydają na nie 8 mld dolarów.

Piotr Kozłowski

ZOBACZ TAKŻE:

Samochody z innej bajki | Volkswagen w Brazylii i w USA

Stan wyjątkowy - samochody do zadań specjalnych

Samochody - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.