Nowe modele i inne plany Nissana

Przy okazji prezentacji Juke Shiro i systemu Around View w Quahqaiu warto poznać najnowsze dokonania i plany Nissana. Są naprawdę interesujące

Nissan odnotował niezwykle udany sezon. W 2011 r. zwiększył europejską sprzedaż w porównaniu z 2010 r. aż o 25 %, czyli o 140 000 aut. Dzięki temu osiągnął najwyższy w swojej historii udział w rynku Starego Kontynentu (3,7 %) i stał się najlepszą azjatycką marką w Europie pod względem liczby sprzedanych samochodów. Do tak wielkiego sukcesu firmy przyczyniły się przede wszystkim modele rekreacyjne - Qashqai (ponad 250 000 szt) i Juke (blisko 124 000 szt). Dopiero trzecią lokatę zajęła namniejsza w ofercie i najtańsza Micra (prawie 76 000 szt).

Plany Mazdy na najbliższe lata

Utrzymanie tego korzystnego trendu przez Nissana nie będzie możliwe bez wprowadzenia nowych modeli, bowiem popularność obecnych crossoverów nie będzie trwała wiecznie. Zanim jednak zobaczymy zupełnie nowe Nissany firma przygotowała dwie nowe propozycje mniejszego kalibru. Pierwsza z nich to specjalna wersja Juke, przeznaczona dla klientów poszukujących szczególnie wyróżniającego się pojazdu. Shiro, japońska nazwa bieli, to przydomek nieprzypadkowo wybrany dla nowej wersji Juke, zaprezentowanej na Salonie Motoryzacyjnym w Brukseli. Białe akcenty zdominowały przede wszystkim wnętrze auta. Konsola centralna, inspirowana kształtem baku motocykla, dotychczas była dostępna wyłącznie w kolorze czerwonym lub szarym, w Shiro jest biała. Biała jest również górna część podłokietników na drzwiach. Szwy na skórzanej kierownicy i rękojeści dźwigni zmiany biegów, a także skórzanych fotelach mają kolor biały. Spod perforowanej skóry na siedzisku i oparciu foteli widać białą podściółkę.

Z zewnątrz Juke Shiro można rozpoznać po ciemnoszarych, 17-calowych aluminiowych obręczach kół, matowo srebrnym wykończeniu klamek i lusterek bocznych oraz błyszczącym słupku B. Juke Shiro jest oferowany w takich samych kolorach, jak pozostałe wersje oraz dodatkowo w specjalnym kolorze Nightshade - czyli głębokim fiolecie zarezerwowanym tylko dla tej wersji. Juke Shiro oparty na wersji Tekna jest oferowany z trzema silnikami do wyboru - turbodieslem 1.5 dCi (110 KM), wolnossącym benzynowym 1.6 (117 KM) oraz turbodoładowaną jednostką z bezpośrednim wtryskiem benzyny 1.6 DIG-T (190 KM). We wszystkich odmianach standardnowo napędzane są koła przednie poprzez pięcio- lub sześciobiegowe przekładnie manualne. Shiro 1.6-litre DIG-T można także zakupić z zaawansowanym napędem All-Mode 4x4-i z indywidualnym rozdziałem momentu obrotowego na wszystkie koła (TVS) oraz przekładnią bezstopniową najnowszej generacji. Torque Vectoring System (TVS).

Plany Alfy Romeo

Do standardowego wyposażenia Shiro należy Nissan Connect, czyli zaawansowane centrum medialno-komunikacyjno-nawigacyjne, kolorowa kamera cofania, inteligentny kluczyk i system uruchamiania silnika przyciskiem w desce rozdzielczej, podgrzewane przednie fotele, automatyczna klimatyzacja, wycieraczki i reflektory z czujnikami deszczu i zmierzchu, składane lusterka boczne oraz przyciemniana tylna szyba. Standardem jest również Nissan Dynamic Control System optymalizujący dynamikę pojazdu. Bezpieczeństwo zapewniają ESP, sześć poduszek powietrznych, ABS z EBD i systemem wspomagania hamowania awaryjnego oraz trzy zagłówki z tyłu. Dodatkowo przygotowano pakiet funkcjonalnych i dopasowanych do białego wnętrza akcesoriów, takich jak centralny pod łokietnik ozdobiony białymi szwami, spełniający rolę dodatkowego schowka, chromowane i podświetlane na biało osłony progów przy przednich drzwiach, oraz welurowe dywaniki z emblematem Juke pod przednie i tylne siedzenia. W zależności od rynku powyższy pakiet jest dostępny jako opcja lub integralna część wyposażenia specjalnej wersji Shiro.

Druga propozycja to Qashqai z Around View Monitor (AVM) - opracowanym przez Nissana systemem maksymalnie ułatwiającym parkowanie (widok 360?). Dzięki AVM, montowanemu dotychczas tylko w prestiżowych i luksusowych modelach, Qashqai staje się pod względem poziomu wyposażenie bezkonkurencyjny wśród rywali na rynku. Jest to zgodne z polityką Nissana, zakładającą oferowanie zaawansowanych technologii oraz innowacji w przystępnej cenie dla masowego odbiorcy. Dodajmy, że handlowy bestseller Nissana otrzymał nowy, bardzo nowoczesny silnik 1.6 dCi - najmocniejszego turbodiesla tej klasy na świecie. To przykład zastosowania strategii Pure Drive, zgodnie z którą dotychczasowy silnik 2.0 dCi został zastąpiony bardziej wydajną jednostką napędową, oferującą takie same osiągi jak jej większy poprzednik przy niższej emisji spalin i zmniejszonym zużyciu paliwa. Parametry pojazdu poprawia dodatkowo system Start/Stop , przy którym emisja CO2 spada do zaledwie 119 g/km.

System kamer AVM stanowi seryjne wyposażenie wersji I-Way i Tekna Nissana Qashqaia. Najtańsza odmiana z AVM kosztuje 78 900 zł. Ceny Juke Shiro zaczynają się od 78 200 zł.

Nissan, uskrzydlony rynkowymi sukcesami z ufnością patrzy w przyszłość. Dlatego dalekosiężne plany firmy, nazwane "Nissan Power 88", zakładają osiągnięcie do 2016 r. ośmioprocentowego udziału w globalnej sprzedaży (z 5,8 % w 2010 r.) i ośmioprocentowy poziom zysku operacyjnego. Pomóc ma w tym aż 51 nowych modeli, które wyjadą na drogi całego świata do 2016 r., oraz 90 nowych technologii, wdrażanych sukcesywnie do samochodów produkcyjnych. To odważne założenia, zwłaszcza w obliczu tak niepewnej wciąż sytuacji finansowej na świecie. Czas pokaże, czy możliwe do zrealizowania.

Dariusz Dobosz

ZOBACZ TAKŻE:

Przednionapędowy minivan i inne plany BMW

Supra i inne plany Toyoty

Nissan - ogłoszenia

Więcej o: