Fiat 500X - crossover w drodze

W przyszłym roku do produkcji wejdzie nowa odmiana Fiata 500. Crossover 500X ma odebrać klientów m.in. MINI Countrymanowi i poprawić spadającą sprzedaż samochodów włoskiego producenta. Auto powstanie we współpracy z Jeepem

Samochody z innej bajki | Fiat w Ameryce Południowej

Fiat 500X będzie budowany równolegle z kompaktowym crossoverem Jeepa, który trafi na amerykański rynek w drugim kwartale 2014 roku. Pierwsze egzemplarze nowego modelu włoskiej marki trafią do europejskich salonów na początku tego samego roku. Produkcja ruszy pod koniec 2013 roku.

500X zastąpi Sedici, które nie podniosło w wyraźny sposób sprzedaży Fiata. Kolejny członek rodziny "pięćsetek" ma to zmienić. Wraz z wieścią o jego nieodległej premierze do mediów dotarła wiadomość o przełożeniu prac nad nową generacją Punto. Nie wiadomo, jak potoczą się też losy nowego Bravo, które boryka się z ogromnymi problemami rynkowymi. Fiat najprawdopodobniej zrezygnuje z jego dalszej produkcji i wprowadzi na europejski rynek bliźniaka Dodge'a Darta z logo włoskiej marki na masce. Na razie są to jednak jedynie spekulacje.

Fiat nie zdradza, jakie silniki znajdą się w gamie 500X. Nie wiadomo nawet, czy Włosi ostatecznie zdecydują się na nazwę z "X" na końcu. Pewne jest natomiast to, że nowy model będzie oferowany z napędem na przednią lub obie osie.

Fiat podąża śladami MINI, które całą swą gamę oparło na modelach o bliskich konotacjach stylistycznych. Po "pięćsetce", 500C i 500L nadszedł czas na 500X. Co później? Aby poznać odpowiedź na to pytanie, wystarczy spoglądać w stronę najnowszych projektów brytyjskiej marki.

Piotr Kozłowski

ZOBACZ TAKŻE:

Abarth 500C | Mały sportowiec bez dachu

Fiat 500L

Fiat 500 - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.