Niższe opłaty dla motocyklistów na A4

Staleksport jako pierwszy prywatny koncesjoner w Polsce obniżył opłaty za przejazd autostradą dla motocyklistów

W 2009 roku motocykliści zareagowali na bezowocną dyskusją na temat niższych opłat za przejazd autostradą. Zorganizowany protest zatkał bramki na autostradzie A4 i przyciągnął uwagę opinii publicznej. Dotychczasowy beton zaczął pękać.

Na efekty protestów trzeba było czekać aż trzy lata, ale opłacało się. Dobra wiadomość dla motocyklistów jest bowiem taka, że od 1 kwietnia zapłacą za przejazd połowę tego, co kierowcy samochodów.

Przed ponad 12 miesiącami podjęliśmy aktywne starania o znalezienie takiego sposobu uwzględnienia postulatu motocyklistów, który będzie zgodny z obowiązującymi nas przepisami i zobowiązaniami zawartymi w umowie koncesyjnej. Cieszę się, że nasza współpraca ze środowiskiem motocyklistów i wspólne starania spotkały się z odpowiednim przyjęciem resortu transportu i zdążyliśmy wprowadzić bonifikatę przed pełnią sezonu. Zapraszamy amatorów jednośladów na najbardziej malowniczo położoną polską autostradę! - powiedział Emil Wąsacz, Prezes Zarządu Stalexport Autostrada Małopolska S.A.

Za każdy odcinek opłata wynosi obecnie 9 zł, czyli trasa Kraków-Katowice uszczupla kieszeń kierowcy samochodu o 18 zł. Motocykliści zapłacą po 4,5 zł za odcinek, czyli całą trasę przejadą za 9 zł.

Na tym jednak nie koniec. Stalexport w trosce o bezpieczeństwo motocyklistów opracował wspólnie z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Motocyklistów MotoAutostrada "dekalog" kierowcy i motocyklisty.

Dekalog

Kierowco pamiętaj!

1.     Patrz często w lusterka. Dynamicznie przyspieszające motocykle zobaczysz w lusterku dopiero, kiedy będą tuż za Tobą. Unikniesz w ten sposób zaskoczenia i gwałtownych reakcji.

2.     Reakcja motocykla na drodze jest inna niż samochodu. Kiedy jedziesz za jednośladem, zachowaj bezpieczną odległość, szczególnie podczas złych warunków atmosferycznych.

3.     Jeśli zauważysz przeszkodę na drodze, a zasłaniasz widok jadącemu z tyłu motocykliście, daj mu czas i szansę na odpowiednią reakcję.

4.     Motocykl całkowicie mieści się w tzw. martwym punkcie. Zanim zmienisz pas ruchu, popatrz w lusterka przynajmniej dwa razy i upewnij się, że manewr będzie bezpieczny.

5.     Jeśli stoisz w korku, zostaw miejsce pomiędzy pasami, aby motocykliści bezpiecznie mogli Cię ominąć. Pozwalają im na to przepisy o ruchu drogowym.

Motocyklisto pamiętaj!

1.     Autostrada to nie tor wyścigowy. Pamiętaj o innych uczestnikach ruchu i uważnie obserwuj ich zachowanie.

2.     Wyprzedzając uwzględnij podmuchy wiatru i turbulencje powietrza wokół pojazdów. Zachowaj bezpieczną odległość.

3.     Staraj się nie zaskakiwać kierowców. Wszelkie manewry sygnalizuj odpowiednio wcześniej. Dając szansę kierowcy samochodu, aby Cię dostrzegł, łatwiej Ci przewidzieć jego zachowanie.

4.     Większość motocyklistów jest także kierowcami samochodów. Kiedy wsiadasz na motocykl pamiętaj o zwyczajach tych kierowców, którzy dopiero oswajają się z obecnością motocykli.

5.     Nie chroni Cię karoseria. Nawet najlepsze ubranie ochronne może nie uratować Ci życia.

Kierowcom i motocyklistom życzymy szerokości.

Marcin Lewandowski

ZOBACZ TAKŻE:

Junak M16 | Rozprawa o wyższości

Moto Guzzi V35 | Alpejski orzeł

Motocykle - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.