LED-owe reflektory Opla | Wideo

Dziś science-fiction, jutro codzienność? Wszystko wskazuje na to, że w ciągu kilku najbliższych lat, nawet w popularnych autach, seryjnie montowane będą reflektory LED-owe. Opel zdaję się być gotowy na nadchodzącą rewolucję

Opel rozbudowuje fabrykę w Gliwicach?

Nocna jazda na "długich" bez oślepiania innych kierowców? Z opracowanymi przez inżynierów Opla, inteligentnymi reflektorami Matrix to bułka z masłem. Jak to możliwe?

Każdy z reflektorów zbudowany jest z czterech odrębnych segmentów świetlnych, a każdy z poszczególnych segmentów posiada cztery oddzielne źródła światła, które mogą być włączane i wyłączane niezależnie od pozostałych. Łącznie daje to 256 różnych kombinacji oświetlenia drogi przed autem i - zależnie od potrzeby - pozwala zaciemnić dowolnie duży obszar przed nim.

No dobrze, ale skąd system wie gdzie świecić, a gdzie nie? Umieszczona z przodu auta kamera potrafi dokładnie zlokalizować inne pojazdy (niezależnie, czy nadjeżdżają one z naprzeciwka, czy jadą przed nami w tym samym kierunku), wskazując które segmenty powinny zostać wygaszone tak, by nie oślepiać jadących nimi kierowców jednocześnie maksymalnie oświetlając obszar dookoła nich.

Opel prowadzi właśnie drogowe testy LED-owych reflektorów i - jak wynika z załączonego poniżej filmu - rozwiązanie to działa całkiem nieźle. Kiedy trafi do seryjnych aut? Przedstawiciele niemieckiej firmy są przekonani, że stanie się to w ciągu kilku najbliższych lat.

 

Bartosz Sińczuk

ZOBACZ TAKŻE:

Astra sedan wyszpiegowana | Galeria

Opel Ampera Samochodem Roku 2012

Opel Astra - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.