Opel rozbuduje gliwicką fabrykę?

General Motors może o jedną czwartą rozbudować zakłady Opla w Gliwicach i zamknąć fabryki Opla w Niemczech i Wlk. Brytanii

Nowy Opel Astra | facelifting

Taką informację opublikował w niedzielę niemiecki magazyn Der Spiegel , powołując się na przecieki z dokumentów GM, który jest właścicielem Opla . Według Der Spiegel zamknięte zostaną fabryki Opla w niemieckim Bochum i brytyjski zakład Ellesmere Port. Natomiast produkcja fabryki Opla w Gliwicach wzrośnie o 25 proc. (do ponad 250 tys. aut rocznie), gdyż amerykański koncern stawia na produkcję aut Opla w zakładach o niższych kosztach. Zgodnie z tym planem GM zwiększy też produkcję Opli w swoich fabrykach w Korei, Meksyku i Rosji.

W ten sposób amerykański koncern chce uzdrowić finanse Opla, który od 1999 r. zanotował w sumie 14 mld dol. strat.

Publikacja Der Spiegel podgrzeje atmosferę wśród pracowników Opla przed zapowiedzianym na środę spotkaniem zarządu firmy z radą pracowniczą, na którym będą omawiane plany restrukturyzacji firmy. W zeszłym tygodniu szef Opla Karl-Friedrich Stracke zapewnił, że zgodnie z umową z radą pracowniczą nie będzie żadnej likwidacji fabryk Opla do końca 2014 r., ale o dalszych planach milczał.

Andrzej Kublik Wyborcza.biz

ZOBACZ TAKŻE:

Opel Ampera Samochodem Roku 2012

Opel Astra OPC | Wideo + cena

Opel Astra - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.