Marka Datsun powróci w 2014 roku

Carlos Ghosn, prezes grupy Nissan-Renault ogłosił oficjalnie, że zapomniana na ponad ćwierćwiecze marka Datsun powróci na rynek

Nissan 370Z po faceliftingu

Pierwsze samochody marki Datsun pojawią się na rynku w 2014 roku. Nissan nie ukrywa, że Datsun będzie marką oferującą niedrogie, ale przede wszystkim oszczędne samochody. Na pierwszy ogień samochody trafią na trzy rynki wschodzące. Będą to Rosja, Indie i Indonezja.

Skąd Datsun?

Firma DAT Motorcar pojawiła się w 1931 roku i oferowała pojazdy pod marką "Dat Son". Po przejęciu DAT przez koncern Nissana nazwa została zmieniona na Datsun. Powody był dwa. Słowo "son" oznacza po japońsku stratę, a Japończycy unikają złych omenów. Po drugie chciano nawiązać do słońca, które zwłaszcza pod wieczór staje się symbolem tego kraju.

Zmiana strategii

Nissan produkował i sprzedawał samochody pod własną marką, ale w Japonii. Na eksport wysyłano Datsuny, które zazwyczaj różniły się jedynie znaczkiem. Zmiana koncepcji nastąpiła w 1981 roku, kiedy zapadła decyzja o zaprzestaniu sprzedaży samochodów pod marką Datsun. Aby tego dokonać wprowadzono pięcioletni okres przejściowy, w którym samochody były oznaczane "Datsun by Nissan" lub "Nissan-Datsun". W 1986 roku uśpiono markę Datsun, jak się okazało na ponad ćwierć wieku.

Marcin Lewandowski

ZOBACZ TAKŻE:

Piękny Datsun Sports 2000 na sprzedaż

Salon Genewa 2012 | Nissan Hi-Cross

Nissan 370Z - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.