Prowadzili na podwójnym gazie. Mogą jeździć legalnie

Osoba posiadająca zakaz prowadzenia pojazdów może legalnie wyrobić prawo jazdy w innym starostwie. Urzędnicy rozkładają ręce: "Jesteśmy bezsilni"

Nowy taryfikator punktów karnych

Zakaz prowadzenia pojazdów zgodnie z Kodeksem Karnym jest nakładany obligatoryjnie na osobę, która spowoduje katastrofę komunikacyjną, sprowadzi zagrożenie katastrofą komunikacyjną lub spowoduje wypadek komunikacyjny i w tym czasie będzie pod wpływem środków odurzających lub ucieknie z miejsca zdarzenia. Nie oznacza to jednak, że przez okres orzeczony przez sąd nie będzie mogła legalnie prowadzić np. samochodu. Jak donosi "Gazeta Prawna", urzędnicy nie są w stanie sprawdzić w CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców), czy kierowca ma orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów. Obecnie nie istnieją nawet przepisy, które nakładałyby na nich taki obowiązek.

Ma to zmienić nowa ustawa o kierujących pojazdami, która zacznie obowiązywać od stycznia 2013 roku. Oczywiście jest to uzależnione od względów technicznych. Na razie bowiem urzędnicy nie są w stanie weryfikować informacji o kierowcach, a bez tego nie będzie możliwe egzekwowanie prawa.

Jak powiedziała "GP" rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak, trwają prace przygotowujące do integracji systemów informatycznych SI Kierowca i CEPiK wynikające z ustawy o kierujących pojazdami.

W ramach tych prac będzie możliwy dostęp do bazy centralnej pozwalający w trybie online sprawdzić stan uprawnień kierowcy w skali całego kraju - zapewnia.

Piotr Kozłowski, źródło: Gazeta Prawna

ZOBACZ TAKŻE:

"Angliki" będą w Polsce legalne

Zobacz, jakie zmiany w OC obowiązują od lutego

Samochody - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.