Koniec Garbusów w Meksyku

Słynne zielone Volkswageny Garbusy jeżdżące w Mexico City jako taksówki zostaną wycofane

Jeepneye | Autobusy z innej bajki

Zielone Volkswageny "Vochos" (tak nazywa się Garbusa w Meksyku) były dominującym elementem ruchu w stolicy Meksyku. Podróż taką wyjątkową taksówką można śmiało umieścić na liście samochodów, którymi warto się przejechać. Czasu nie pozostało zbyt wiele, bo zielone taksówki znikną z końcem 2012 roku. Już w 2003 roku odpowiedni urząd wydał polecenie wycofania tych modeli z powodów bardzo słabego bezpieczeństwa biernego i wymiany dwudrzwiowych taksówek na modele czterodrzwiowe.

W najlepszych czasach jeździło po ulicach stolicy nieco ponad 50 tysięcy Garbusów przerobionych na taksówki. Żeby klientom ułatwić dostęp na tylną kanapę auta mają wymontowane przednie siedzenie pasażera. Sporo z kierowców ma zamocowany do przednich drzwi długi sznur, za który pociągają po wejściu pasażera zamykając w ten sposób drzwi.

Najbardziej charakterystyczne taksówki świata

W każdym kraju używane są inne, czasami wyjątkowe taksówki. Londyn słynie z "Black Cabs" nazywanymi tez po prostu "londyńskimi taksówkami". Równie słynne są żółte taxi z Nowego Jorku. Obok potężnych Fordów coraz liczniejsze są tu bardziej ekologiczne auta. W lipcu 2010 roku, w Nowym Jorku kursowało 3 715 taksówek o napędzie hybrydowym. Również w Barcelonie używa się całej floty hybrydowego modelu Toyoty Prius. Taksówki w Barcelonie maja charakterystyczny kolor: żółte są tylko drzwi, reszta karoserii ma czarny kolor. U naszych zachodnich sąsiadów elementem wyróżniającym też jest kolor: auta są beżowe, ale większość nazywa ten kolor budyniowym. Gama używanych modeli jest duża, jednak przeważa jednak niezniszczalny Mercedes.

U nas taksówki to prawdziwy miks modeli i kolorów. Jeśli już to niektóre korporacje utrzymują jednolity kolor nadwozia czy używanie tego samego modelu. Jedna z warszawskich korporacji zakupiła swego czasu np. ponad 100 egzemplarzy Mercedesa klasy A. Na ulicach stolicy można również spotkać flotę ekologicznej Toyoty Prius. Przynajmniej w tym punkcie nie odróżniamy się od Barcelony czy Nowego Jorku.

Martin Śliwa

ZOBACZ TAKŻE:

Taksówki przyszłości w Stolicy

Nietypowe taksówki | Wideo

Volkswagen Garbus - ogłoszenia

Jaką wyjątkową taksówką chciałbyś się przejechać?
Więcej o:
Copyright © Agora SA