Kobiety lepsze za kółkiem? To zależy

Z badań przeprowadzonych przez Link4 oraz Polską Izbę Motoryzacji wynika, że kobiety rzadziej łamią przepisy od mężczyzn. Są jednak błędy, które panie popełniają częściej od panów

Nie ma złotego środka, który pozwoliłby jednoznacznie stwierdzić, że panie są lepszymi kierowcami. Nie można tego powiedzieć również o panach. Z badania przeprowadzonego przez Link4 i PIM wynika, że około co dziesiąta kobieta (9 proc.) i podobna liczba mężczyzn (11 proc.) przyznają się do spowodowania wypadku lub kolizji w ostatnich pięciu latach. Eksperci są jednak zgodni - to nie płeć, a wiek znacznie mocniej wpływa na wypadkowość. W ostatnich pięciu latach, wśród osób do 29 roku życia, kolizje spowodowało 17 proc. kierowców, a powyżej tego wieku tylko 9 proc.

Kobiety parkują lepiej niż mężczyźni

Stosowanie się do przepisów

Kobiety częściej stosują się do obowiązujących przepisów. 59 proc. pań nigdy lub bardzo rzadko przekracza dozwoloną prędkość. Tą samą cechą może się pochwalić 45 proc. panów. 35 proc. kobiet nigdy nie przekracza linii ciągłej, a 45 proc. nigdy nie wymusza pierwszeństwa. Pod tymi względami panowie są słabsi (odpowiednio 27 i 40 proc.). Kobiety częściej jednak wjeżdżają na skrzyżowanie, gdy nie można go opuścić przed zmianą sygnalizacji i częściej traktują czerwone światło jak zielone.

Nieznacznie większy odsetek panów rozmawia przez komórkę podczas prowadzenia samochodu - 49 proc (panie 43 proc.). Mężczyźni częściej niż kobiety jedzą, piją lub palą za kółkiem (31 do 27 proc.) Są jednak kategorie, w których kobiety znacznie przewyższają panów. Co czwarta (24 proc.)... podśpiewuje prowadząc auto. Do tej czynności przyznaje się 14 proc. mężczyzn. Co dziesiąta przedstawicielka płci pięknej w czasie jazdy poprawia makijaż. Panowie nie przyznają się do tej czynności...

Samochody mężczyzn są czystsze

Mężczyźni częściej myją swe auta. Przynajmniej raz w miesiącu robi to 64 proc. z nich. Kilka razy w miesiącu pielęgnuje swój samochód 29 proc. panów. U kobiet odsetek ten wynosi odpowiednio 58 i 21 proc.

oprac. Piotr Kozłowski

ZOBACZ TAKŻE:

Kobiety prowadzą bezpieczniej

Najszybsze kobiety w historii NASCAR

Samochody - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Agora SA