Salon Genewa 2012 | Citroen DS4R Concept

Citroena DS4 można opisać na pomocą wielu epitetów, na przykład: elegancki, komfortowy czy świetnie wykończony. Nawet jednak w najmocniejszej wersji, trudno uznać go za auto sportowe. Niebawem się to zmieni

Citroen DS3 Racing | Za kierownicą

Podczas salonu samochodowego w Genewie Citroen zaprezentuje koncepcyjną wersję modnego DS4 z dopiskiem Racing. Brzmi znajomo? Nic dziwnego. Citroen stworzył przecież niedawno specjalną wersję innego modelu, która również otrzymała dodatkową literkę "R".

Chodzi oczywiście o limitowaną odmianę DS3, przygotowaną we współpracy ze specjalistami, którzy budowali m.in. rajdowe DS3 dla Sebastiena Loeba. 200-konny silnik pod maską, krótsze sprężyny i sportowe amortyzatory, zwiększony rozstaw kół, nacinane tarcze hamulcowe i bardziej tolerancyjny układ ESP sprawiają, że auto jest wymarzoną zabawką dla amatorów ostrej jazdy.

Na tyle dobrą, że nawet - zdawałoby się, zaporowa - cena 28 tys. euro nie była w stanie ostudzić zapału klientów i wszystkie egzemplarze (równe 2 tysiące) sprzedały się na pniu. Nic zatem dziwnego, że dziś Citroen chce powtórzyć sukces z modelem DS4.

Podobnie jak w przypadku mniejszego DS3, w tym projekcie również maczali palce inżynierowie z rajdowego skrzydła francuskiej firmy. Auto ma nowy układ hamulcowy z czterotłoczkowymi zaciskami i tarczami o średnicy 380 mm (przód), obniżone o 35 mm zawieszenie i szerzej rozstawione koła (o 55 mm z przodu i 75 mm z tyłu). Z zewnątrz DS4R można rozpoznać m.in. po przednim zderzaku z subtelnym spojlerem, nowych progach, poszerzających nakładkach na błotnikach i masywnych, 19-calowych obręczach kół i szarym, matowym lakierze nadwozia.

Citroen DS4 | Pierwsza jazda

Najfajniejszy element nowego sportowego DS-a czai się jednak pod maską. Z turbodoładowanego, benzynowego 1.6 inżynierom udało się bowiem wykrzesać aż 260 KM. Nie wiemy na razie, jakimi osiągami DS4R może się pochwalić, ale sprint do 100 km/h w czasie krótszym niż sześć sekund nie powinny stanowić dla niego większego problemu.

Citroen DS4 Racing Concept zadebiutuje podczas marcowych targów w Genewie. Kiedy producent otworzy listę zapisów na produkcyjną wersję auta? Na razie nie wiemy. Wiemy za to, że chętnie staniemy w kolejce chętnych na przejażdżkę.

Bartosz Sińczuk

ZOBACZ TAKŻE:

Citroen C3 | Test wideo

Citroen C4 Picasso | Za kierownicą

Citroen C3 - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.