Jakie auta lubią Polacy?

Co decyduje o wyborze auta? Czynników jest wiele, dlatego zestawienia bestsellerów wśród klientów indywidualnych i klientów flotowych nie są jednakowe. Najchętniej wybieramy jednak spośród Volkswagenów, Fordów, Fiatów i Hyundaiów. Niezmienny jest natomiast lider - Skoda

Pozycja poszczególnych modeli na krajowej liście rankingowej to efekt oddziaływania wielu czynników, wśród których można wymienić: wizerunek marki, klasyfikację modelu w określonym segmencie, jego funkcjonalność, cenę, dostępność, politykę marketingową producenta, a także bliskość i profesjonalizm salonów dealerskich.

Samochodów, które w każdym wymienionym punkcie spełniają wysokie wymagania stawiane przez klientów nie jest zbyt wiele, co jeszcze bardziej podsyca pomiędzy nimi walkę konkurencyjną. Niemniej jednak, od pewnego czasu jeden z nich uzyskuje szczególnie dobre noty. Tak było również i w roku ubiegłym. Na kilka tygodni przed końcem roku było jasne, który model zajmie ostatecznie pierwsze miejsce w rankingu popularności na polskim rynku nowych aut osobowych. Przewaga Skody Octavii była bardzo duża, a wyniki grudniowe nie miały już praktycznie wpływu na ogólną klasyfikację.

Najpopularniejsze modele w Europie

Jak wynika z aktualnych danych rejestracyjnych na podstawie CEPiK, w całym roku kalendarzowym 2011 największym zainteresowaniem polskich klientów cieszyła się Octavia (nieco ponad 16 000 egzemplarzy (-8,5%).

Na drugim miejscu w rankingu rejestracyjnym swoją pozycję utrzymał Opel Astra z wynikiem na poziomie ponad 11 100 sztuk (-6,2%). Oczko niżej na liście znajdziemy natomiast model Skoda Fabia, który w omawianym okresie uzyskał rezultat 10 700 zarejestrowanych egzemplarzy (-8,8%).

W pierwszej dziesiątce najpopularniejszych modeli polskiego rynku znajdziemy takie samochody jak: Ford Focus (9 300 sztuk), Toyota Yaris (6 600 sztuk), Nissan Qashqai (6 300 sztuk), Fiat Punto (6 000 sztuk), Fiat Panda (5 800 sztuk), Volkswagen Golf (5 600 sztuk) oraz Ford Fiesta (5 500 sztuk).

Wśród firm liderem również została Skoda, ze sprzedażą wynosząca 18 982 sztuk. Drugi Ford sprzedał 15 853 sztuk, a trzeci Volkswagen 12 313 egzemplarzy.

Więcej o liderach rynku 2011 przeczytasz na serwisie samar.pl .

Źródło: IBRM Samar

ZOBACZ TAKŻE:

Najpopularniejsze modele w Polsce

3 tys. zł kary za brak OC

Samochody: ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Agora SA