Aston Martin V12 Zagato

50 lat temu światło dzienne ujrzał Aston Martin DB4 GT Zagato - owoc współpracy brytyjskiego producenta samochodów oraz włoskiego domu mody. Na uczczenie "złotej rocznicy", marki ponownie połączyły siły, a ich efektem jest auto widoczne na zdjęciach

Wybierz Samochód Roku 2011 Moto.pl

Aston Martin V12 Zagato został zbudowany na bazie modelu Vantage V12. Projektanci z Włoch pozostawili mechaniczną część pojazdu bez zmian. Przejęli płytę podłogową, zawieszenie, silnik oraz inne podzespoły. Skupili się natomiast na tym, co potrafią najlepiej - tworzeniu designerskiego arcydzieła.

W samochodach tego typu osiągi są sprawą drugorzędna. Liczy się klasa i styl jaki sobą reprezentują, poczucie posiadania czegoś wyjątkowego. Z obowiązku wspomnę, że pod maską znajduje się V12 o mocy 517 KM i momencie obrotowym wynoszącym 570 Nm. Pierwsza setka? Po 4,2 sekundy. Prędkość maksymalna? 305 km/h. Średnie spalanie? 16,4 l/100 km. Spojrzenia przechodniów? Bezcenne.

Najważniejsza w projektach pojazdów powstających na deskach kreślarskich włoskiego studia jest  stylistyka. Połączenie elegancji i agresji, lekkość konstrukcji, aerodynamika oraz odrobina fantazji powodują, że każdy projekt wyjeżdżający z manufaktury w Mediolanie jest unikatowy. Całe nawozie wykonywane jest ręcznie z aluminium oraz włókna węglowego. Czas potrzebny na wytworzenie jednego Zagato to 2000 godzin (w tym 100 godzin samych tylko prac lakierniczych). Znakiem rozpoznawczym samochodów z "Z" na masce jest dach zwany double-bouble.

Powstanie 150 egzemplarzy samochodu, stojącego w hierarchii firmy zaraz za One-77. Cena to 548 tys. dolarów. Dużo? Może i tak. Jednak latem tego roku świat stanie się piękniejszy - pierwszy Aston trafi do szczęśliwego właściciela.

Michał Dek

ZOBACZ TAKŻE:

HBH Bulldog GT - duński Aston

Supersamochód po turecku

Aston Martin - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.