Europa Środkowa i jej samochodowe hity

W Europie Środkowej powstaje wiele samochodów, które stanowią sporą gałąź sprzedaży zachodnich marek. Oto zestawienie aut produkowanych w naszej części Europy, które w tym roku wejdą do salonów

Rośnie produkcja aut w Polsce

Na razie w Polsce nie odbywa się produkcja samochodów marki Chevrolet, ale wiarygodne źródła donoszą o dużym prawdopodobieństwie jej rozpoczęcia. Dodatkowo prawie pewnym jest fakt, że Opel będzie produkował w naszym kraju nowe wersje modelowe Opla Astry IV. Bez względu na to, w polskich zakładach już powstaje wiele aut.

Polska

W ubiegłym roku tyskie zakłady Fiat Auto Poland uruchomiły produkcję nowej Lancii Ypsilon . W tych samych zakładach z taśm zjechał dwumilionowy egzemplarz Fiata Pandy II ( Fiat Panda III | Pierwsza jazda ). Poznańskie zakłady Volkswagena też mają się czym pochwalić. Powstał tam milionowy egzemplarz Volkswagena Caddy . To jeszcze nie wszystko, bo w gliwickich zakładach General Motors Manufacturing Poland rozpoczęła się produkcja Opla Astry GTC .

Czechy

U naszych południowych sąsiadów też sporo się dzieje. Już rozpoczęła lub rozpocznie się w tym roku produkcja: - Nowego Hyundaia i30 w nadwoziu pięciodrzwiowego hatchbacka. Latem Czesi rozpoczną produkcję odmiany kombi, a nieco później trzydrzwiowego hatchbacka. - Toyoty Aygo, Peugeota 107 i Citroena C1 , które niedawno przeszły lifting. - W Mlada Boleslav ruszy produkcja nowego modelu Skody, który pozycjonowany jest pomiędzy Fabią a Octavią. Najprawdopodobniej samochód zostanie nazwany Rapid - tak jak jego odpowiednik z rynku hinduskiego.

Słowacja

W drugiej połowie ubiegłego roku w zakładach Volkswagen AG koło Bratysławy rozpoczęto produkcję modeli Seat Mii , Skoda Citigo i Volkswagen up! W tym roku do ich gamy dołączą odmiany pięciodrzwiowe. Pod koniec ubiegłego roku fabryka PSA Peugeot Citroen zaczęła dostosowywać zakład do produkcji Peugeota 208 . To jednak nie wszystko. Chyba najważniejszą nowością, która zawita na Słowację będzie nowa Kia Cee'd . Jej produkcja już niebawem rozpocznie się w Żylinie.

Prezentowana lista powstała na podstawie badań przeprowadzonych przez IBMR Samar .

Piotr Kozłowski, źródło: Instytut Samar (www.samar.pl)

ZOBACZ TAKŻE:

Najpopularniejsze modele w Polsce

Najpopularniejsze modele 2011 roku w Europie

Samochody: ogłoszenia

Więcej o: