Piękny Datsun Sports 2000 na sprzedaż

Raz na jakiś czas, na internetowych aukcjach pojawiają się auta, na widok których ślinimy się jak pies do soczystej kości. Piękny, pieczołowicie odrestaurowany Datsun z 1967 roku jest właśnie taką maszyną

Pierwsze Datsuny z serii Sports (Fairlady na rodzimym rynku) wyjechały na ulice w 1959 roku. Małe, budżetowe sportowe auta miały pomóc japońskiej firmie w walce z globalną dominacją podobnych konstrukcji brytyjskich.

Na początku w autach montowano filigranowe silniki o pojemności 1 litra i mocy 36 koni mechanicznych. Z biegiem lat Datsun wkładał pod maskę coraz mocniejsze jednostki (1.2 i 1.5), ale miłośnicy naprawdę mocnych wrażeń musieli czekać do roku 1967. Wtedy to zadebiutował Datsun Sports 2000. Napędzany 2-litrową jednostką o mocy 150 KM (w opcjonalnej wersji z gaźnikami Solex i sportowym wałkiem rozrządu) potrafił rozpędzić się do prędkości 192 km/h, w czym pomagała mu pięciostopniowa skrzynia biegów.

Widoczny na zdjęciach egzemplarz został gruntownie odrestaurowany, od podwozia po składany dach. Odświeżono lakier, a wszystkie chromowane detale odzyskały pierwotny blask. Pieczołowicie odnowiono również wnętrze japońskiego roadstera. Na liczniku widnieje 7 700 mil, auto nie powinno być zatem bardzo zmęczone życiem. Cena, za jaką właściciel jest w stanie rozstać się z klasycznym "Japończykiem" to 35 tys. dolarów.

Bartosz Sińczuk

ZOBACZ TAKŻE:

Supra i inne plany Toyoty

Ten trzeci: Scion FR-S | Galeria

Samochody: ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Agora SA