VW Bluesport zagrożony

Volkswagen odkrył, że zapotrzebowanie na roadstera "dla ludu" jest niewielkie, a Porsche nie planuje modelu mniejszego od Boxstera, przez co całe przedsięwzięcie traci (ekonomiczny) sens

Odświeżony Volkswagen CC | Galeria

W 2009 roku Volkswagen pokazał zgrabnie wyglądający koncept o nazwie Bluesport. Auto miało się "rozmnożyć" i pojawić na rynku także pod marką Audi i Porsche. Spekulacje mówiły też o małym spiderze Seata, a może nawet Skody. Okazuje się, że z tych planów raczej nic nie będzie. Aby rozwój tego modelu miał szansę zwrócić się Volkswagenowi popyt musi sięgać 50 tys. sztuk rocznie. Okazuje się, że szanse na to zmalały do minimum, a to z trzech powodów.

Zaczęło się od Audi, które zrezygnowało z rozwoju modelu R4. Wycofanie się głównego partnera poważnie osłabiło opłacalność inwestycji. Drugim gwoździem do trumny Bluesporta okazała się wypowiedź Matthiasa Mullera, CEO Porsche, który w wywiadzie dla Wirtschafts Woche powiedział, że firma z Zuffenhausen nie jest zainteresowana modelem mniejszym od Boxstera choćby ze względu na ryzyko konkurencji pomiędzy tymi autami.

Trzeci powód to wypowiedź Jonathana Browninga, szefa VW USA, który z kolei dobił szefostwo w Wolfsburgu mówiąc, że nie widzi powodu rozszerzania gamy modelowej o kolejny model i że Volkswagen w USA powinien skoncentrować się na umacnianiu pozycji obecnych modeli.

Marcin Lewandowski źródło: Autocar, Carscoop

ZOBACZ TAKŻE:

Najlepszy rok w historii VW

300 tys. aut grupy VW do serwisu

Volkswagen Corrado - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.