Muzeum Saaba na sprzedaż | Galeria

Szwedzka telenowela z Saabem w roli głównej wciąż trwa. Po oficjalnym upadku marki wielu jej fanów próbuje ratować to, co jeszcze po niej pozostało. A jest o co walczyć, bo niedługo na licytację zostanie wystawione Muzeum Samochodów Saaba w Trollhättan wraz ze wszystkimi eksponatami. Oto ich lista i galeria

Saab odszedł, ale zostali jego fani

Znajduje się w nim wszystko to, co najważniejsze dla szwedzkiej marki, czyli unikatowe egzemplarze samochodów, silników i innych maszyn, które wyjechały z fabryk Saaba. Stowarzyszenie Saab United połączyło siły ze szwedzkim klubem fanów marki, chcąc przejąć prawa do muzeum. Niestety nie odniosło to rezultatów. Budynek zostanie sprzedany. Termin składania ofert mija 20 stycznia 2012 roku. Chętnych do zakupu muzeum podobno nie brakuje.

Jednym z nich jest właściciel parku innowacyjno-technologicznego, który znajduje się nieopodal Trollhättan. Podobno kontaktował się on w tej sprawie ze Stowarzyszeniem Weteranów Saaba.

Po co majątek Saaba jest sprzedawany? Ponieważ długi szwedzkiej marki sięgają astronomicznych kwot, a na swoje pieniądze czekają jej prawnicy i wierzyciele. Z tego powodu syndyk upadłościowy będzie chciał sprzedać wszystko, co związane z Saabem - bez względu na wartość sentymentalną i historyczną. Upadek Saaba to nie tylko tragedia dla fanów marki, ale przede wszystkim dla ludzi, którzy pracowali dla firmy i przedsiębiorstw z nią współpracujących.

>>>Zapraszamy do megagalerii zdjęć najpiękniejszych Saabów<<<

Zaprzestanie produkcji samochodów marki Saab i upadek firmy oznaczał zwolnienia tysięcy pracowników, zamknięcie wszystkich salonów sprzedaży, a także zerwanie kontraktów na dostarczanie części. Teraz oznacza również sprzedaż całego majątku, w tym ogromnego kawałka historii marki, którym jest muzeum w Trollhättan. Ci, którzy nie zdążyli go zwiedzić mogą to zrobić wirtualnie na stronie polskiego klubu Saaba ( Wirtualna wycieczka po muzeum Saaba ).

Oto lista samochodów, które już niebawem trafią pod młotek:

Oficjalną listę samochodów, które zostaną zlicytowane znajdziecie tutaj ( plik PDF ).

Piotr Kozłowski

ZOBACZ TAKŻE:

Saab 900 ikoną lat 70.

Saab 9-3 (2002-2011)

Saab - Ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.