Ford i Mazda wzięli już rozwód, a jednym z ostatnich wspólnych owoców jest "dwujajowe", bo zupełnie do siebie nie podobne, rodzeństwo użytkowych pickupów. Pierwsza swoim dzieckiem pochwaliła się Mazda. Auto zadebiutowało w Australii pod koniec 2010 roku.
Ford pokazał nowego Rangera nieco później, ale na europejską premierę trzeba było czekać do jesieni 2011 roku, kiedy to auto oficjalnie pokazano we Frankfurcie. Do salonów nie trafił. Dlaczego? Ford chce pokazać to auto... jeszcze raz, tym razem w Genewie. Żeby było trochę inaczej w Szwajcarii zadebiutuje najbogatsza wersja Wildtrack. Stamtąd już niedaleko do salonów sprzedaży. W Polsce nowy Ranger będzie dostępny już od marca 2012.
Czasy, kiedy niemal wszystkie pickupy konkurencji miały pod maską swoją wersję 2,5-litrowego Diesla mamy już za sobą. Nic dziwnego, w końcu nadeszły czasy downsizingu. W przypadku pickupów brzmi to może dziwnie, ale Ford upiera się, że silnik Duratorq 2.2 TDCI da sobie radę z tym dużym autem. Osiąga on 150 KM mocy i 375 Nm momentu i przekazuje ją na koła za pośrednictwem sześciobiegowych przekładni, ręcznej lub automatycznej.
Cóż, w dzisiejszych czasach 150 KM do napędu pickupa to trochę mało. Nie chodzi tu o niedostatek momentu w terenie, a raczej o zbyt niską moc dla miłośników koni, czy żeglarstwa. Aby pociągnąć ciężką przyczepę pod maską powinna pracować jednostka większa od podstawowej. Ford nie zaniedbał takich potrzeb i w opcji można będzie zamówić Rangera z większym, pięciocylindrowym silnikiem Duratorq 3.2 TDCI. Osiąga on 200 KM mocy i może pochwalić się momentem o wartości 470 Nm.
W wersji 4x4 wybór napędu znajduje się na desce rozdzielczej i realizowany jest za pomocą elektroniki. W standardzie wszystkie Rangery będą wyposażone w systemy ESP, czy Yaw Control (system stabilizujący jazdę z przyczepą). Za dopłatą będzie można dostać m.in.system Rear Park Assist i Rearview Camera, które znacznie ułatwią poruszanie się tym autem w warunkach miejskich.
Marcin Lewandowski
ZOBACZ TAKŻE:
Najważniejsze polskie premiery roku 2012